A Time and Mind című brit szakfolyóiratban Beni Sanon, a jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa azt írta, hogy két növény, amely a Sínai-fészigeten honos, ugyanazokkal a pszichoaktív molekulákkal rendelkezik, mint a perui varázslók által különféle növényekből ősidők óta készített ayahuasca nevű hallucinogén főzet.
A mennydörgés, villámlás és trombitaharsogás, amelyről Mózes második könyvében az olvasható, hogy a Szináj-hegy felől jött, lehet, hogy csupán hallucináció volt, amely a megváltozott tudatállapot terméke - hívta fel a figyelmet Shanon.
Sanon azt is megvallotta, hogy jól ismeri az ayahuasca hatását, mivel legalább 160-szor kipróbálta már különböző helyeken és helyzetekben. Állítása szerint a Közel- és Közép-Keleten honos szíriai rutafű (Peganum harmala) ősidők óta ismert a zsidók körében mágikus és gyógyító hatásáról.
Egy ortodox rabbi, Juval Serlov az elméletre reagálva azt mondta az izraeli rádióban: "A Biblia rendkívül mély eseményekről ad hírt. Ám nem Mózes, hanem a tudomány végzetétől kell tartanunk."