A Gézengúz Alapítvány azért nyújtotta be tavaly pályázatát, mert zenei programmal kívánta bővíteni terápiás kínálatát. A támogatás segítségével elektromos zongorát és más hangszereket szereztek be, valamint nemzetközi képzettséggel és tapasztalatokkal is rendelkező zeneterapeutát tudnak alkalmazni a foglalkozások során.
A terápián születési károsodott, 2-8 éves gyermekek és családjaik - többnyire az édesanyák - vesznek részt, mintegy nyolcvanan. Az egyéni és csoportos foglalkozásokra ugyanis a szülők is eljöhetnek, bevonják őket a munkába.
A közös zenélés célja a kommunikációs készség fejlesztése, az önbizalom növelése, az érzelmi sérülések kezelése - fogalmaz az alapítvány vezetője.
A hangadás, a hangkeltés gazdag ingerforrás lehet és örömre ad okot. A zeneterapeuta munkáját pszichológus, gyógypedagógus és művészetterapeuta is segíti.
Arra is gondolnak hogy az egészséges testvérek addig elfoglalják magukat: ők külön foglalkozásokon vesznek részt, amíg a testvér és az édesanya a terápiás órán van.
Mint az MTI munkatársa megtudta, vannak zárt csoportjaik, ezekbe már nem lehet "menet közben" bekapcsolódni, de szerveznek nyílt csoportokat is, ahol tudnak fogadni új gyerekeket.
A jelentkező gyereket neurológus, gyógypedagógus, gyógytornász, pszichológus vizsgálja meg. Kétlépcsős diagnosztika után állapítják meg, hogy milyen kezelésre terápiára van szükség.
A foglalkozásokért fizetni kell. Ezek költsége minden esetben más, függ az állapottól, a kortól, a szociális helyzettől - még kerületen belül is eltér, hogy az ott lakók mekkora támogatást kapnak az önkormányzattól.
A Gézengúz Alapítvány ezért létrehozott egy információs szolgálatot. Egy védőnő már a kezdetekkor megismerkedik a családdal, feltérképezi a helyzetüket és folyamatosan informálja őket minden olyan szociális juttatásról, amelyhez hozzájuthatnak.