A díjat olyan pályázó munkahelyek nyerhetik el, amelyek képesek megteremteni a munka, a magánélet és a gyermekvállalás összeegyeztethetőségét, és amelyek sikerességéhez jelentősen hozzájárulnak a dolgozók munkahelyi és családi kötelezettségeit egyaránt figyelembe vevő családbarát intézkedések.
Az eddigi tapasztalatok szerint a családbarát munkahelyek vonzóak az alkalmazottak számára, növelik a vállalat versenyképességét, nő a munkavállalók motivációja, hatékonyabb a munkavégzés, kevesebb a stressz, csökken a fluktuáció és a betegség miatti távolmaradás - mondta el az államtitkár.
Rauh Edit kiemelte, hogy a munka és a magánélet összehangolását az Európai Unió és a minisztérium is a nők és a férfiak között egyenlőség eléréséhez vezető egyik prioritásként kezeli.
Az SZMM által kiírt díjat, amely erkölcsi elismerést jelent hat kategóriában - mikrovállalkozások, kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési szervezetek és civil szervezetek - lehet megpályázni május 31-ig.
A bíráló bizottság a díj odaítélésekor egyebek között olyan szempontokat vesz figyelembe, hogy a cég dolgozói különböző munkaidőmodellekből választhatnak-e, zökkenőmentessé teszik-e a nők szülés utáni visszatérését a munkába, részesülnek-e a munkatársak különféle juttatásokban és elismerésekben, figyelmet szentelnek-e az egészségmegőrzésnek, valamint rendszeresek-e a családdal együtt szervezett céges programok.