A tárcavezető a kiállítások történetében egyedülálló, példamutató összefogásnak nevezte a nemzeti könyvtár, a Budapesti Történeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria együttműködését a Reneszánsz Év keretében.
A tradíció és a múlt hagyományainak tiszteletét középpontba helyező reneszánsz összekötött a XV. században, és összeköt a XXI. században is - hangsúlyozta Hiller István.
A reneszánsz gondolkodás azonban nemcsak múltidézésről, a XV. század Magyarországáról szól, hanem egy új mentalitást, nyitottságot és szembenézést is jelent - tette hozzá.
A Vitéz János reneszánsz tudós, mecénás, esztergomi érsek személyét középpontba állító, használati és díszkódexeket bemutató tárlattal kapcsolatban a miniszter elmondta: a Reneszánsz Év keretéből százmillió forinttal támogatják Vitéz János Esztergomban található egykori dolgozószobájának, a Studiolónak a felújítását.
Monok István, az OSZK főigazgatója a tárlat címével kapcsolatban elmondta: a hollós címeréről ismert uralkodó, Mátyás király árnyékban hagyta Vitéz Jánost, a kor kiemelkedő kultúraszervezőjének címerében található csillag azonban mégis látható volt.
Az OSZK épületében pénteken nyíló kiállításon - amely a Budapesti Tavaszi Fesztivál nyitánya is egyben - először látható Kálmáncsehi Domokos püspök breviáriuma, a könyvfestészet egyik XV. századi remekműve.
A Vitéz János és a humanizmus kezdetei Magyarországon alcímet viselő, június 14-éig megtekinthető tárlaton egyházi tárgyú könyvek és világi tárgyú kódexek is helyet kapnak.
Az érdeklődők megtekinthetik a 300 körül keletkezett Acaphalos kódexet, amely egy távol-keleti utazást és az ennek során látott népeket, tájakat mutatja be.
Egy másik teremben külön szentélyben helyezték el Vitéz János ötven hivatalos és hét magánlevelét. A Hunyadi László és Mátyás nevelőjeként, később Mátyás király kancellárjaként, majd esztergomi érsekként működő politikus jellegzetes jegyzetelési módját hat kötet mutatja be a tárlaton, ahol a Hess András által elsőként nyomtatott kötet, a Cronica Hungarorum is látható.
Az egyedülálló gyűjteményt felvonultató tárlat darabjai az OSZK-n kívül a müncheni állami könyvtárból, a salzburgi St. Peter könyvtárból, az osztrák nemzeti bibliotékából és a Vatikáni Könyvtárból érkeztek, de műveket adott kölcsön az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtára, a Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtár és a Magyar Nemzeti Galéria is.
A Csillag a holló árnyékában című tárlatot a "4x a reneszászról" című kiállítás-sorozat részeként Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából, a Reneszánsz Év keretében rendezik meg.