Horváth M. Tamás, a projekt egyik témavezetője, a kutatási eredmények csütörtöki bemutatása előtt Szegeden az MTI-nek elmondta: négyszáz önkormányzatra kiterjedő empirikus vizsgálatot végeztek, melynek célja annak megállapítása volt, hogy miben változtak az önkormányzatok funkciói a rendszerváltás óta.
A Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanára kifejtette: az elmúlt tizenkilenc évben az önkormányzatok különböző szerepekbe tanultak bele: például vagyongazdálkodás és szolgáltatásszervezés. Ezzel megnövekedett a magánszféra szerepe és az ahhoz fűződő viszony is erősödött.
Az új funkciók a szakember szerint bizonyos értelemben pozitívumként is értékelhetők, de ezzel együtt rengeteg feszültség és ellentmondás is került a rendszerbe. Ilyen például, hogy egyszerre van rendelkezési joga és vagyongazdálkodási lehetősége az önkormányzatoknak, ami azt jelenti, hogy a település érdekei helyett sok esetben magánzsebeket szolgál egy-egy döntés.
A probléma, hogy nincsenek meg azok a garanciák és intézmények, melyek a megváltozott szerepkörhöz szükségesek lennének. Emellett nagyon sok olyan szabályozás van, amely valósággal csábít a visszaélésekre, a korrupcióra, arra, hogy ne közösségi, hanem részérdekeket érvényesítsenek.
A kutató szerint közben látni kell azt is, hogy ez a helyzet nem csak az önkormányzati rendszerre, de a kormányzati rendszerre is jellemző az utóbbi egy évtizedben.
A felmérés során vizsgálták a települések helyi gazdaságfejlesztését, azaz, hogy mit tesznek az önkormányzatok a helyi bevételek növelése érdekében. Emellett fontos kérdés volt, hogy a közszolgáltatások ellátásához mekkora mértékben veszik igénybe a magánszférát és ennek milyen a hatékonysága. A harmadik nagy körben azt nézték, hogy a közhasznú és a nonprofit szervezetektől milyen források érkeznek például az egészségügyhöz, vagy a kulturális és oktatási feladatok ellátásához. Illetve esetleg milyen források áramlanak ki.
A kutatás végére elkészült egy kötet, amely tartalmazza az összefoglaló tanulmányokat. A tervek szerint olyan szabályozási javaslatot tesznek majd le a kormány elé, amely elindítaná a kor követelményeinek megfelelő, új önkormányzati törvény előkészítő folyamatát.