A beszélgetéssel a Pallas Páholy egy sorozatot indít el, amelynek során közéleti személyiségek, művészek mondják el gondolataikat 1968-ról.
1968 megítélésénél mindig legalább két szempontot kell figyelembe venni. Egyrészt az eseményeknek, eszméknek, társadalmi mozgásoknak, kulturális virágzásnak a korabeli, helyi és globális történelmi-politikai összefüggéseit, másrészt a következő évtizedekre, így napjainkra gyakorolt hatását. Negyven év nem nagy idő az emberiség történetében, de az elmúlt négy évtizedben olyan felgyorsulásnak lehettünk tanúi, amely révén 1968-at immár „történelmi távlatból” lehet szemlélni - fogalmazott Gáspár Károly, a Pallas Páholy – Klubhálótitkára az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az első beszélgetés vendégét, Vitányi Ivánt Sugár Ágnes újságíró kérdezi.
A beszélgetés után Göbölyös N. László dedikálja a Pallas Kiadónál megjelent „68 akkor és azóta” című könyvét.
Göbölyös N. László történész első könyve a korszakról tíz évvel ezelőtt jelent meg "Hatvannyolc - Mozaikok egy igazi forradalomról" címmel. Műve a benne található dokumentumokkal szorosan kötődött a korszakhoz. A tavalyi könyv a témához kötődő tanulmányok füzére. Ezek a tanulmányok a polgárjogi mozgalmakról, háborúkról, istenekről, diákmozgalmakról és anarchistákról, szexről és drogról, "politizáló" zenészekről szólnak. Helyet kapott benne a kelet-európai rendszerváltás, az iraki háború. A második könyv nem az első könyv kibővített változata, a szerzőt inkább az érdekelte, hogy mi lett 68-ból.