A Magyarországon élő alkotók az elmúlt esztendőben, 13 taggal megalapították Téten az Intarzia Alkotók Országos Egyesületét, és azóta is a legfőbb törekvésük, hogy biztosítsák az intarzia fennmaradását. Az ország minden tájáról vannak képviselői egyesületnek: a kiállításon tájakat, emberalakokat és templomokat ábrázoló, a bibliai golgotai történetet elmesélő intarziákat mutatnak be.
Egy-egy intarzia kép, vagy intarziával díszített bútor elkészítése tökéletes technikai tudást kíván, ezért a zalaegerszegi Deák Ferenc Szakközépiskolában 1999-óta fakultatív módon oktatják az intarziakészítést. Az itt tanuló diákok keze munkája a tárlaton található intarziával díszített asztal - tette hozzá H. Póka Emőke.
Hadnagy György az egyesület tiszteletbeli elnöke elmondta: az intarzia fadíszítést, faképalkotást jelent a tárgyakon, de mindezt úgy kell elkészíteni, hogy a fa tulajdonságai felismerhetők legyenek és érvényesüljenek. Mások a szabályok a bútor díszítésénél, és mások a kép alkotásakor. A bútor zártabb formai kompozíciót bír el, míg a képszerű intarziáknál már szabadabb a tervezés.
Az intarziakép sok kisebb-nagyobb mozaikdarabból épül fel, egymáshoz való kapcsolatuk során jön létre az önálló alkotás. A fa rajzolata, színskálája számtalan variációs lehetőséget biztosít az alkotónak. A folthatások szerepe még erőteljesebben érvényesül az újkori, festményszerű intarziákon - jegyezte meg Hadnagy György.
A gépi termelés, a globalizáció mellett visszavágyunk egy saját magunk által létrehozott, tiszta világba. A fa, mint élő anyag, tovább dolgozik az elkészült alkotáson, az idők során sötétedik a szín, változnak az árnyalatok - mondta végül H. Póka Emőke.
A kiállítást a tervek szerint az év második felében bemutatják Budapesten is, a Polgárok házában.