Először ülésezik az EU elnökségi munkacsoport
Kedden tartja első ülését a 2011-es magyar EU-elnökséget előkészítő munkacsoport; a tagok a tervek szerint elfogadják idei munkatervüket, foglalkoznak az elnökség előkészítésével és lebonyolításával összefüggő kérdésekkel, valamint az Országgyűlés ehhez k
2008. március 24. hétfő 12:48 - Hírextra
A munkacsoport első ülésén meghallgatja a Külügyminisztérium tájékoztatóját az elnökségi feladatokról, a felkészülés egyes szakaszairól, és áttekinti a személyügyi-intézményi struktúra elvi kérdéseit.
Az Országgyűlés öt frakciója február 21-én állapodott meg az EU-elnökségi munkacsoport létrehozásáról. A munkacsoport feladata a 2011 első félévében esedékes magyar uniós elnökségi felkészüléssel összefüggő legfontosabb hazai feladatok figyelemmel kísérése, az azokkal kapcsolatos egyeztetés az Országgyűlés frakciói és a kormány között.
A munkacsoport tagjai a frakcióvezetők és minden képviselőcsoportból még egy ember. A testület társelnöki rendszerben működik Mesterházy Attila (MSZP) és Németh Zsolt (Fidesz) vezetésével, az ülésen képviselteti magát a Külügyminisztérium és meghívottként részt vehet a kormány más képviselője is.
Az EU elnökség kapcsán Magyarország számára az egyik nagy feladat lesz az elnöki stáb összeállítása. Ebbe az előzetes információk szerint 800-850 fő tartozik majd, ők vesznek részt a munkacsoportok tevékenységében, emellett egy szakembergárda is dolgozik majd a háttérben. A magyar EU-elnökség lebonyolításában a tervek szerint ezer-ezerkétszáz ember vesz majd részt.
A másik nagy feladat a kiválasztott emberek képzése. Ez négy elemből fog állni: a szakmai képzésből, az EU-ismereti tanfolyamokból, a nyelvi képzésből, valamint a modulrendszerű oktatásból. A képzés része a tárgyalástechnika, a konfliktuskezelés, a kommunikációs tréning, valamint angol és francia nyelvet is oktatnak majd.
A magyar uniós elnökség költségei tízmilliárdos nagyságrendűek lesznek. A kiadások leginkább attól függnek, mennyi és milyen szintű tanácskozást szerveznek majd Magyarországon.
Magyarországnak, mielőtt 2011-ben átvenné a soros elnökséget, két EU-taggal, Spanyolországgal és Belgiummal kell együttműködnie. Az EU-ban 2005 óta gyakorlat, hogy az elnökségben egymást követő három ország közös munkaprogramot készít. A közös elnökség másfél évében várhatóan megkezdődik az EU 2014-től érvényes költségvetésének vitája, a lisszaboni stratégia folytatása is a feladatok között lesz, csakúgy, mint a közösség további bővítése.
Forrás: MTI