Mindkét csoport e két állat látványára másképpen reagált, mint az érzelmileg közömbös élőlényekre - például a virágokra vagy a gombákra - mondta a kutatás vezetője, Helena Purkis. A korábbi kutatások éppen ezért következtettek arra, hogy a "különleges" érzelmek az evolúciós tapasztalat termékei: azért tartunk tőle, mert a törzsfejlődés során megtanultuk, hogy ezek potenciálisan veszélyes állatok.
Purkis csoportja azonban úgy találta, hogy noha a "lábatlanok és nyolclábúak" könnyen felhívják magukra a figyelmet, negatív érzelmeket (így akár indokolatlan félelmet, fóbiát) csak a tapasztalatlanokban váltanak ki. Ezért tanulmányukban felhívták a figyelmet, hogy el kell különíteni az elsődleges figyelemfelkeltést és a negatív érzelmi válaszreakciót.
A kutatók szerint ez a különbségtétel segít megérteni az emberi félelem kialakulásának és fennmaradásának alapvető érzelmi és kognitív folyamatait. Ezért a vizsgálat folytatásaként a pozitív érzelmi választ (pl. kutyatulajdonosok kutyákra adott reakcióját) is meg fogják figyelni, hogy ezzel sikerüljön az azonos percepciós folyamatot követő különféle érzelmi reakciók kialakulását nyomon követni. A mechanizmus megértése az értelmetlen félelmek leküzdését, a fóbiák terápiáját egyszerűsítheti.