A budavári labirintus lelakatolva
Bezáratta a 25 éve működő budavári labirintust pénteken az I. kerületi önkormányzat. Az indoklás szerint a működtetőnek nincs engedélye. A bezárás egy sajtótájékoztató keretében történt, éppen amikor egy turistacsoport be akart menni a labirintusba.
2008. március 28. péntek 16:08 - Hírextra
Deák Ferenc, a budapesti I. kerületi önkormányzat jegyzője beszámolt arról, hogy az üzemeltető Budavári Labirintus Kft.-nél múlt hétfőn kereskedelmi igazgatási ellenőrzést tartottak, a működési engedélyt nem tudták bemutatni, így a vonatkozó kormányrendelet értelmében a bezárásról határoztak.
A jegyző elmondása szerint ezután nem fogadhat a várlabirintus látogatókat, aki pedig az annak kapujára elhelyezett zárat feltöri, bűncselekményt követ el.
A sajtótájékoztatón újságírói kérdésre Deák Ferenc elmondta, hogy az üzemeltető nem kért, így nem is kaphatott működési engedélyt, amelyhez - természeti képződményről lévén szó - még a környezetvédelmi tárca engedélye is szükséges lett volna. Hozzátette, hogy a pénteki eljárás során a tárca egyik képviselője, Molnár Katalin is jelen volt.
A jegyző kifejtette: az év elején jogerőre emelkedett a Fővárosi Ítélőtábla személyiségi jogi perben hozott döntése, amely szerint a mostanáig üzemeltető kft. nem a jogutódja annak a szervezetnek, amely 1983 óta végezte a turisztikai szolgáltatást. Ezután ma is tartó birtokvédelmi eljárások indultak a Budavári Labirintus Kft. ellen, melynek során szerintük kiderült, hogy az üzemeltető jogtalanul elfoglalta a barlang további részeit is.
Deák Ferenc beszélt arról is, hogy az eljárás során szakhatóságok működtek együtt, amelynek keretében "ki kell térni az élet- és vagyonbiztonságra is".
Ehhez kapcsolódóan Adamkó Péter, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat részéről az eljárás független szakértőjeként kifejezésre juttatta, hogy a budai Vár alatti barlang "fokozottan védett természetvédelmi érték", amit engedély nélkül átalakítani "természetvédelmi bűncselekmény".
Hozzátette, hogy a Budavári Labirintus Kft. ezen a természetvédelmi területen "zavaros körülmények között üzemeltette a közművet", vendéglátóipari tevékenységet folytatott, ráadásul éjjel-nappal üzemeltette, amelynek külön feltételei vannak. A kft. a biztonsági előírásokat áthágva kincstári engedély nélkül avatkozott be a természet rendjébe, holott a barlang "a magyar állam tulajdona".
Erdélyi Gábor, a Budavári Labirintus Kft. ügyvezető igazgatója újságírói érdeklődésre ezzel szemben elmondta, hogy szerinte az I. kerületi önkormányzat fektetett be a barlangba 300 millió forintot illegálisan, anélkül, hogy a képviselő-testület megszavazta volna.
Mint elmondta, a tevékenységek között szerepelt pornófilmforgatás és techno-rendezvény is, az ellenük folytatott eljárással pedig éppen erről igyekszik az önkormányzat a figyelmet elterelni.
A szervezet vezetője hangsúlyozta, hogy ők nem végeztek kereskedelmi hatósági tevékenységet, emiatt ilyen típusú engedélyre nem is volt szükségük. A Fővárosi Közigazgatási Hivatal, a V. és II. kerületi igazgatási iroda is megállapította ezt - folytatta.
A várbarlangot szerinte állami hozzájárulás nélkül kisajátította, "jogcím nélkül bitorolta" az I. kerületi önkormányzat, melynek során esti magánrendezvényeikkel nagy pusztítást végeztek a természeti képződményben.
A vár alatti barlangrendszer hévizes feltörések és kimosódások révén jött létre, nagysága világviszonylatban egyedülálló. A hévizes barlangfülkék egyszerre jelentettek menedéket és vadászterületet a félmillió évvel ezelőtt itt megjelenő ősember számára.
Az 1980-as évek elején itt kapott otthont az első magyar panoptikum. Az 1997-es rekonstrukciós munkálatok nyomán több, mint 4000 négyzetméteren hoztak létre kiállítási helyiségeket.
Forrás: MTI