Yoko Ono Abháziában
Abháziában azt remélik, hamarosan odalátogat Yoko Ono, hogy megmentse orosz nagynénje házát a pusztulástól. Anna Bubnova és nővére, Varbara több mint negyven évig élt Japánban. Az életüket bemutató szuhumi múzeum tíz éve, a grúz-abház konfliktus során sér
2008. március 31. hétfő 13:14 - Hírextra
John Lennon későbbi felesége gyerekkorában Anna Bubnovánál, nagynénjénél - apja fivérének feleségénél - tanult hegedülni.
Aza Argun, a város központjában lévő, romos kúriában tengődő múzeum igazgatója Yoko Onóhoz fordult segítségért. Ebben segítségére volt Irina Kozsevnyikova, aki személyesen ismerte a Bubnova nővéreket, s akit a kilencvenes évek elején egyszer már meglátogatott Szuhumiban Yoko Ono, hogy minél többet megtudjon nagynénjéről.
Bár válasz még nem érkezett, talán nem alaptalanul reménykednek John Lennon özvegyének segítségében, hiszen szerethette nagynénjét: 2007-ben titokban felkereste szülőházát is. A Tver közelében lévő épületben most Puskin múzeum van, de a híres vendég elismerte: az íróról alig hallott, csak nagynénje szobája érdekli.
A Japánban 1946 óta működő, neves muzsikusokat tömörítő Anna Bubnova-Ono professzor Közösség már megpróbált segíteni a múzeumnak, de az összegyűlt pénz csak a tető rendbehozására volt elég. A japán nagykövetség is kilátásba helyezte segítségét, de csak a Grúziától elszakadt Abházia elismerése után.
A nemesi Bubnov család mindhárom lánya igen tehetséges volt: a hegedűművész Annába egy szentpétervári koncertjén szeretett bele Szjuniti Ono zoológiaszakos japán egyetemista 1915-ben. Összeházasodtak, Japánba költöztek, s később követte Annát anyja, s nővére, a festőművész Varvara.
Akkoriban nem voltak divatban az európai hangszerek Japánban, Anna kezdett elsőként hegedűt tanítani. Férje halála után, 1960-ban nővérével visszaköltözött a Szovjetunióba, Szuhumiba, egy hruscsovkának nevezett panelházba, s ott élt élete végéig.
Forrás: MTI