Az alkalmazottak közgyűlése által meghirdetett egynapos munkabeszüntetés azt jelentené, hogy a lap nem jelenik meg a sztrájknapon.
Az igazgatóság múlt pénteken jelentette be új tervét a 320 ezer példányban megjelenő napilap, illetve a kiadó pénzügyeinek rendbetételére. 130 munkahelyet szüntetnének meg, ezek kétharmadát magában a szerkesztőségben, elbocsátásokkal is, és felszámolnák a cég több veszteséges kiadványát, mint a fiataloknak szóló Fleurus Presse vagy a Cahiers du Cinéma című, nemzetközi hírű filmes publikáció.
A Le Monde kiadói csoportja 1600 embert foglalkoztat, ebből 600-at a napilapnál. A kiadó adóssága 150 millió euróra (38 milliárd forint) rúg, tavaly 20 millió euró volt a veszteség.
Az alkalmazottak tiltakoznak az általuk "hihetetlen bunkócsapásnak" minősített leépítési tervezet ellen.
Patrick Eveno történész szerint a hétfői sztrájk, amennyiben a terveknek megfelelően valóban megakadályozza a Le Monde megjelenését, a maga nemében az első lesz 1944, az újság alapítása óta.
A Le Monde vezetősége januárban többhetes válságot követően jelölte ki a jelenlegi elnököt Eric Fottorino szerkesztő és író személyében. A lap pénzügyi helyzete már 2005-ben válságos volt, akkor több mint 200 személynek kellett távoznia a szerkesztőségből és a kiadóból.
A szakszervezetek szerint a korábbi vezetőség felelős a sajtócsoport pénzügyi helyzetének megrendüléséért. A Le Monde-ot 13 éven át irányító Jean-Marie Colombani tavaly vált meg a laptól, miután a csoport elnökének kiválasztását illetően vétójoggal rendelkező szerkesztőség elutasította megbízatásának meghosszabbítását.