Sértő szavak tömege
Mintegy 12 ezer különböző sértő szót gyűjtöttek össze tíz európai és amerikai egyetem diákjai ahhoz a szociológiai tanulmányhoz, amelynek célja volt felmérni a közönséges szavak használatának nemzetközi sokszínűségét.
2008. április 15. kedd 11:55 - Hírextra
A kutatók megállapították, hogy országonként világosan kirajzolódnak bizonyos tendenciák. Például a férfiassággal összefüggő kifejezések leginkább egyes mediterrán országokban uralkodnak, ahol a macsó szemlélet maradványai nehezen tűnnek el. Ez főleg Görörországra, de még inkább Spanyolországra jellemző. A nemi szervekre utaló szavak tipikusan a hollandoknál, a franciáknál, az olaszoknál és a briteknél, viszont csak nagyon ritkán fordulnak elő a lengyeleknél és az amerikaiaknál. A szexuális aktussal kapcsolatos sértések minden országban elterjedtek, de főleg Horvátországban és az Egyesült Államokban. Mindenhol vannak közönséges szavak a prostitúcióra, főleg a nőire, de az átlagnál több éppen Hollandiában és Franciaországban.
Németországban a sértések gyakran történnek végtermékek emlegetésével és ezt a kutatók érdekes módon a németek tisztaságmániájával magyarázzák. Meglepő az is, hogy Norvégiában és Finnországban gyakran emlegetik a sátánt, ez másutt nem szokás.
A legtöbb országban a nőket nem illetik csúnya szavakkal. Főként a mediterrán országokban adják meg nekik a tiszteletet. Németországban és Horvátországban azonban a nőket többet sértegetik, mint a férfiakat.
A nők nem viszonozzák a férfiak gálánsságát, nem kímélik őket, és úgy tűnik, különleges értéket tulajdonítanak az emberi intelligenciának, mivel sértéseik 52 százaléka az "ostoba" és a "hülye" variációinak felel meg. Ezeket a fogalmakat a férfiaknak csak 30 százaléka használja, ők inkább a fizikai tulajdonságokat veszik célba.
Az International Journal of Intercultural Relations folyóiratban megjelent tanulmány, amelyből a La Repubblica című olasz napilap idézett, kiemeli, hogy a sértések sokfélesége mellett az olaszok sértéseik tárgyát nem terjesztik ki a tisztaság hiányára, a betegségekre és az ördögre. Igaz, néma gesztusrendszerük annál kifejezőbb.
Forrás: MTI
2008.04.16. 06:46:36 | Don Caló
2008.04.16. 06:40-06:43 ó. "színes kishír" - "nem kommentálja"? Dehogy nem... És mi ez a reggeli furcsa hangszálak megint!?????? :-(
"A sértések "kultúrája"
2008.04.15. 10:54 | Bulvár | Forrás: MTI nyomtat | nagyít nagyít | kicsinyít kicsinyít
Mintegy 12 ezer különböző sértő szót gyűjtöttek össze tíz európai és amerikai egyetem diákjai ahhoz a szociológiai tanulmányhoz, amelynek célja volt felmérni a közönséges szavak használatának nemzetközi sokszínűségét. A kutatók megállapították, hogy országonként világosan kirajzolódnak bizonyos tendenciák. Például a férfiassággal összefüggő kifejezések leginkább egyes mediterrán országokban uralkodnak, ahol a macsó szemlélet maradványai nehezen tűnnek el. Ez főleg Görörországra, de még inkább Spanyolországra jellemző. A nemi szervekre utaló szavak tipikusan a hollandoknál, a franciáknál, az olaszoknál és a briteknél, viszont csak nagyon ritkán fordulnak elő a lengyeleknél és az amerikaiaknál.
A szexuális aktussal kapcsolatos sértések minden országban elterjedtek, de főleg Horvátországban és az Egyesült Államokban. Mindenhol vannak közönséges szavak a prostitúcióra, főleg a nőire, de az átlagnál több éppen Hollandiában és Franciaországban. Németországban a sértések gyakran történnek végtermékek emlegetésével és ezt a kutatók érdekes módon a németek tisztaságmániájával magyarázzák. Meglepő az is, hogy Norvégiában és Finnországban gyakran emlegetik a sátánt, ez másutt nem szokás. A legtöbb országban a nőket nem illetik csúnya szavakkal. Főként a mediterrán országokban adják meg nekik a tiszteletet. Németországban és Horvátországban azonban a nőket többet sértegetik, mint a férfiakat. A nők nem viszonozzák a férfiak gálánsságát, nem kímélik őket, és úgy tűnik, különleges értéket tulajdonítanak az emberi intelligenciának, mivel sértéseik 52 százaléka az "ostoba" és a "hülye" variációinak felel meg. Ezeket a fogalmakat a férfiaknak csak 30 százaléka használja, ők inkább a fizikai tulajdonságokat veszik célba.
"