A következő évad programját bemutató keddi budapesti sajtótájékoztatón Fischer Iván zeneigazgató elmondta, hogy az 1983. december 26-i első BFZ-koncert helyszínén, a Zeneakadémia nagytermében adnak december 26-án az együttes negyedszázados fennállását ünneplő hangversenyt, a műsor azonban egyelőre titok.
Fischer Iván az évforduló kapcsán megjegyezte: míg a nagyvilágban a hasonló zenekarok vezetői általában arra panaszkodnak, hogy fogy a hallgatóságuk, a BFZ az indulás óta nagyjából megnégyszerezte közönségét.
Mint mondta, az évad egy rendkívüli búcsúval kezdődik: szeptember 26-27-28-án köszön el a budapesti közönségtől a 20. és 21. század egyik legnagyobb muzsikus egyénisége és gondolkodója, Alfred Brendel. A zongoraművész, aki az év végén visszavonul a szerepléstől, decemberben Bécsben adja utolsó koncertjét.
Az évfordulós szezon kiemelkedő eseményei között említette a zeneigazgató Mozart Cosi fan tutte című operájának félig szcenírozott előadását, amely novemberben hallható a Művészetek Palotájában. Ez annak a sikeres produkciónak a változata, amelyet Fischer Iván a 2006-os Glyndebourne-i Fesztiválon vezényelt. Érdekessége, hogy Budapesten Fiordiligit Rost Andrea énekli, és a többi szereplő is operasztárok közül kerül ki. Fellép például a finn Topi Lehtipuu, aki William Christie-vel és Eötvös Péterrel is dolgozott, valamint Anke Vondung, William Shimell és mások.
Az évad műsorában még egy Mozart-opera szerepel: márciusban a Figaró házasságát is a Bartók Béla Hangversenyteremben szólaltatják meg, a szereposztása azonban még nem publikus.
A szeptemberi Mahler Ünnepre - immár hagyományosan - ismét magyar kortárs zeneszerzőktől rendeltek új műveket: Csemiczky Miklós és Dubrovay László egy-egy kompozíciója hangzik el. Előadják a Dal a földről című szimfóniát, és dalestet ad a műfaj egyik csillaga: Matthias Goerne.
A Csajkovszkij-maraton sikere bizonyította, hogy hasonló eseményekre szükség van Budapesten is. Jövő év februárjában ezért Dvorak-maratont rendeznek a Művészetek Palotájában - mondta Fischer Iván.
Mint azt Körner Tamás, az együttes igazgatója kiemelte, 2009 januárjában a Carnegie Hallban a BFZ Haydn- és Stravinsky-estje nyitja a New Yorkra és Washingtonra összpontosító magyar kulturális évadot.
"Haydn művei nálunk folyamatosan a repertoáron vannak, a jövő évi Haydn-bicentenárium tehát számunkra nem ad külön feladatot" - mutatott rá az igazgató.
A BFZ következő évadjára ötféle bérlet vásárolható jövő hétfőtől, mert az együttes nemcsak nagyzenekari esteket ad, hanem folytatja a tematikus kamara-sorozatokat és a népszerű kakaókoncerteket is. A kamara-szériák egyike Haydn és Mozart munkásságához kapcsolódik.
Körner Tamás a sajtótájékoztatón azt is elmondta, hogy az együttes továbbra is három forrásból gazdálkodik: a főváros és a kulturális tárca támogatásából, valamint a saját bevételekből, egyenlő arányban. A BFZ Alapítványnak tehát legkevesebb 450 millió forintot kell "összehoznia".
"Nem kényelmes, de rendben lévő a finanszírozásunk, új hangszerek beszerzését azonban meg kell gondolnunk" - jegyezte meg Fischer Iván, hozzátéve: "legközelebbi célunk, hogy jobb nagybőgőink legyenek."