2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Alkotmánysértő az iskolai rendszerű szakképzés Magyarországon

A tíz évfolyamos általános képzés, és a gyermekmunka rossz értelmezése miatt a szakképesítés megszerzésnek kezdetét csak 16 éven felül engedélyező jogszabály 1998-tól a fiatalok tízezreit tette, és teszi ma is tönkre. Miért kell az általános iskolát siker
2008. április 22. kedd 10:23 - Hírextra

A hároméves szakmunkásképzés megszüntetése után létrehozott szakiskolai képzés jóvátehetetlen károkat okozott az iskolarendszerű szakképzés területén. A középiskolai szinten továbbtanulni képtelen fiatalokat a szakiskolában zsúfolták az iskolafenntartók, ahol tömeges lett a buktatás, és gyakorlattá vált a nehezebben kezelhető tanulók eltávolítása.

A középiskolai expanzió erőszakos keresztülvitele miatt a szakiskola degradálódott, a sehova fel nem vett és a középiskolákból kibuktatott tanulók gyűjtőhelye lett. Kialakult a szakiskolai szegregáció. Ugyanakkor az oktatásirányítás önkényesen leszűkítette a szakiskolában tanulható szakképesítések számát, amit súlyos diszkriminációnak tartunk.

Az iskolai rendszerű szakképzésben a jogszabályalkotó a gyakorlati képzés tekintetében is megkülönbözteti a tanulókat egymástól. Az iskolai tanműhelyben és a gazdálkodó szervezettel kötött együttműködési megállapodás keretében folyó gyakorlati képzésben nem járnak azok a juttatások és előnyök, amelyek tanulószerződésnél járnak (pl. pénzbeli juttatás, kötelező felvétel a szakképző iskolába, a képzési idő "beszámít a nyugdíjba", szülési szabadság, betegszabadság jár a tanulónak).

Ugyanakkor a tanulószerződés intézménye (tanoncszerződés) sérti az esélyegyenlőség elvét, elősegíti a tanulók kizsákmányolását, nem ad biztosítékot a pályakezdéshez. Nincs garancia arra, hogy a tanulók megkapják a pénzbeli és természetbeni juttatásokat.

Javaslatok az iskolai rendszerű szakképzés gyermekbarát szervezéséhet:

1. Meg kell engedni, hogy minden tanuló megkezdhesse bármelyik államilag támogatott szakképesítés tanulását 14 éves korától a 9. évfolyamon, ha sikeresen befejezte az általános iskolát.

2. Nem lehet a szakképesítést különböző iskolai évfolyamok elvégzéséhez kötni (jelenleg befejezetlen általános iskolai végzetséghez 8. 10. 12. 13. évfolyam befejezéséhez, vagy érettségi vizsgához kötik a szakképesítésbe való bekapcsolódást "hasra-ütés" szerűen.)

3. A szakiskolát 4 évfolyamos szakképző iskolává kell minősíteni, ahol a 9. évfolyamtól kezdődően páthuzamosan folyik a szakmai elméleti és a szükséges közismereti oktatás. (Sok "nyolcadikos" gyermeknek elege van a közismereti tantárgyak tanulásából, szakmát akarnak tanulni, munkába akarnak állni, pénzt akarnak keresni. Jobban viselik az általános iskolai megpróbáltatásokat, ha van perspektívájuk.)

4. Egységes tanulói szerződést kell előírni, amely szerint egyforma juttatást és előnyöket kapnak az iskolai tanműhelyben, az együttműködési megállapodás alapján folyó vagy a tanulószerződéssel gyakorlati képzésben részt vevő tanulók.
Keszei Sándor (06-30/433- 8754) www.iskolaszek.hu

Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete

Forrás: MTI-OS
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását