Molnár Gyula, Újbuda polgármestere a kiállítás megnyitóján a négy festő képeit méltatva hangsúlyozta: "a művészet lényege, hogy olyan dolgot tud nekünk mutatni, amit mi nem látunk".
Feledy Balázs művészeti író köszöntőjében rámutatott: a négy művészt az köti össze, hogy mindannyian a kerületben található Kelenhegyi úti Művészház lakói voltak, vagy jelenleg is azok.
Bár négy különböző nemzedéket képvisel Kokas Ignác, Orosz János, Mészáros Géza és Mészáros Bori, műveik remekül megférnek egymás mellett - vélekedett Feledy Balázs.
Kokas Ignác Kossuth-díjas festőművészről szólva kiemelte, hogy a XX. századi magyar festészet jelentős megújítójaként tartják számon. Természetközeli őserő érezhető a képeiből, de mindig titkokkal vannak tele a varázslatos, nagy tereket kinyitó alkotásai, különös enigmatikusság árad belőlük - fogalmazott a művészeti író, aki a tárlaton látható három festmény közül A tó titka című alkotást emelte ki.
Orosz János kiváló művész, aki tavaly múlt 75 esztendős, akkor kezdte az iskolát, amikor Kokas befejezte - mutatott rá Feledy Balázs. Mint mondta, Orosz János jellemzően figurális művészetét felfokozott szuggesztivitás jellemzi. "Az indulatokat megörökítő, ütközéseket vállaló konok alkotó, aki az erő festőjeként jellemezhető" - hangsúlyozta a művészeti író, hozzátéve, Orosz János két olyan képe látható a jelenlegi tárlaton, amely a civilizációt ábrázolja: a Római vízvezetékek romjai és a Kerítésen túl.
Mészáros Géza Bernáth Aurél utolsó növendékeinek egyike volt, műveit a misztikusság hatja át - fogalmazott a művészeti író, kiemelve, hogy munkái a merített papír és az aranyfüst speciális alkalmazása révén váltak "szakrálissá", így lett "szentté a profán anyag". A Zöld föld és A király című képeken egyszerre érezhető a pusztulás és felmagasztalódás.
Mészáros Bori a nyolcvanas években született nemzedék tagja, nagy intellektusú egyéniség, aki figurális képi világát régóta építi - mondta Feledy Balázs, a kiállított alkotások közül kiemelve a művész Kétféle óhaj című festményét. A kép egy profán kórházi jelenetet ábrázol, amelyet azonban filozófiai magasságba emel azáltal, hogy Weöres Sándor Kétféle óhaj című kétsoros versét idézi - vélekedett a művészeti író.
A 14 festményt felvonultató tárlat május 20-ig látható az Újbuda Galériában.