Az Immunológia Napja
Április 29. Az Immunológia Napja, amelynek megtartását 2004-ben kezdeményezte az Immunológiai Társaságok Európai Szövetsége (EFIS). A nap célja, hogy felkeltsék a tudományos és politikai döntéshozók figyelmét, illetve a közérdeklődést, mert az immunológia
2008. április 27. vasárnap 12:00 - Hírextra
Az immunológia elnevezés a latin "immunitas" szóból ered, amely eredetileg adótól, közterhektől való mentességet, átvitt értelemben pedig védettséget jelentett. A XIX. század végén kialakuló tudomány kezdetben a fertőzésekkel szembeni védelem kutatását jelentette. A fogalom a későbbiekben kiterjedt a saját és nem-saját, illetve a szervezet számára veszélyes és ártalmatlan jelenségek felismerésére és megkülönböztetésére is.
Az immunológia az orvostudomány egyik legdinamikusabban fejlődő ága, amely biológiai értelemben a szervezet integritása megőrzésének folyamataival és az idegennek felismert anyagok elleni védekezés mechanizmusaival, orvosi szempontból tekintve az immunrendszerrel összefüggésbe hozható betegségek eredetével és gyógyításával foglalkozik.
Az immunrendszer védelmet nyújt a különböző kórokozók - vírusok, baktériumok, gombák, paraziták - ellen. E bonyolult biológiai folyamatokban számos vér- és nyiroksejt, illetve molekula vesz részt, amelyek között az immunreakciók során többirányú kapcsolat, kölcsönhatás alakul ki. Az így létrejövő immunválasz vezet a szervezet számára idegen és káros anyag elpusztításához. Az influenza, a rák, az allergia, a gyulladásos izületi betegségek, az AIDS mind a szervezetünket a fertőzésektől és daganatos elváltozásoktól megvédő immunrendszer nem megfelelő működése miatt alakulhatnak ki. Az öröklötten hiányos immunrendszerrel születő emberek védtelenek a fertőzések ellen, míg a túlzott immunválasz a szervezet saját szöveteinek megtámadásához, autoimmun kórképekhez vezet.
Az orvostudomány egyik legjelentősebb sikere, a fertőzések elleni védőoltások bevezetése az immunválasz szándékos kialakításán alapszik. Ennek köszönhetően Európában már nem jelent fenyegetést a himlő, a mumpsz, a rubeola, a diftéria, a tetanusz és a járványos gyermekbénulás.
Idén 35 éves az első hazai immunológiai tanszék, amely az ELTE keretében jött létre Gödön 1973-ban. Azóta az oktatás mellett számos kutatási eredményt is felmutató tanszék átköltözött az egyetem új lágymányosi épületébe, ahol a jövő évtől önálló immunológus mesterképzés kezdődhet.
Forrás: MTI