A jogszabálytervezetet a tárca a témában érintett szakértőkkel egyeztette, így a MAGOSZ képviselőivel is megvitatta a tervezett módosításokat, amelyet a MAGOSZ vezetői örömmel fogadtak.
Az 1998 és a 2007 között hatályos szabályozás valamennyi fóliasátor és üvegház esetében kötelezővé tette az építési engedélyezési eljárást, amelyhez bonyolult tervdokumentációt kellett a gazdálkodóknak csatolniuk.
A 2008. január 1-jétől hatályos rendelet az építmények mérete és létesítésének helye alapján differenciálta a fóliasátrak építését. Ez jelentős könnyebbséget jelentett a gazdálkodók számára, ugyanis megszüntette az engedélyezési eljárást, helyette egy – egy viszonylag szűk körben – bejelentési kötelezettséget írt elő.
Az év eleje óta hatályos szabályozás bevezette a bejelentési eljárást, amely az elbírálás határidejét a korábbi 60 nap helyett 15 napra csökkentette.
A rendelkezés alapján nem nőttek, hanem csökkentek az eljárás költségei, mert alacsonyabb illeték mellett, a korábbiakhoz képest szűkebb tartalmú és olcsóbb lett - a benyújtandó tervdokumentáció is.
Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter a gazdálkodók igényeit figyelembe véve - a műszakilag indokolható mértékig - tovább egyszerűsíti a fóliasátrak létesítését. A többi között fontos újdonság:
- A beépítésre nem szánt mezőgazdasági területen idő- és méretkorlát nélkül, beépítésre nem szánt egyéb területen pedig idényjelleggel engedély nélkül építhető bármekkora méretű fóliasátor.
- Idényjellegű fóliasátor engedély és bejelentés nélkül helyezhető el a beépítésre szánt területen is, ha magassága kisebb 7 méternél, és alapterülete nem haladja meg az 500 négyzetmétert.
- Már nem szükséges engedély és bejelentés a beépítésre szánt területen a 3 méternél nem magasabb, állandó fóliasátrak építéséhez.
- A fóliasátrak építésekor többé már nem kell a hagyományos építési engedélyezési eljárást lefolytatni, az építtetőnek csak bejelentési kötelezettsége lesz.
- Bejelentés csak a beépítésre szánt területen megépíteni kívánt, 7 méternél magasabb, vagy 500 négyzetméternél nagyobb alapterületű ideiglenes, vagy 3 méternél magasabb állandó fóliasátor esetében, illetve a beépítésre nem szánt, nem mezőgazdasági területen állandó jelleggel elhelyezett fóliasátor esetében szükséges.
Ezen túlmenően a Kormány a szabálytalanul létesített fóliasátrak esetében a kiszabható építésügyi bírság mértékét azonnal és jelentősen (huszadára) csökkenti. 2009. április 30-ig tartó moratórium meghirdetésével a Kormány pedig lehetőséget kíván adni a gazdálkodóknak, hogy meglévő fóliasátraikat a jogszabályoknak megfelelően szabályossá tegyék.