Az 1-es, a legalacsonyabb riasztást alkalmazzák általában, ekkor maximum másfél raj (8-10 fő) és egy járműfecskendő van a helyszínen. A kisebb tűzeseteknél akkor is kénytelenek fokozatot, így létszámot emelni, ha vízhiányos a terület, tehát akár 2-es, vagy 3-as is lehet egy elhagyatott helyen lévő épület, vagy bozóttűz esetében a riasztás.
A 5-ös kiemelt, vagyis a legmagasabb fokozat azt jelenti, hogy legkevesebb 80 tűzoltó vonul a helyszínre, és több tűzőrségből összevonva alkalmazzák az erőket.
Legutóbb 5-ös kiemelt riasztása a fővárosi tűzoltóknak tavaly június 7-én, a XV. kerületében, a Páskom parkban volt, ahol kigyulladt egy tízemeletes panelépület felső három szintje, és a balesetben egy ember meghalt, 17-en pedig füstmérgezést szenvedtek.
Szintén kiemelt 5-ös fokozatú mentés volt a 2006-os műegyetemi lőtértűz, amelynek oltása közben három tűzoltó meghalt, hét füstmérgezést szenvedett.
Bende Péter az MTI-nek elmondta, hogy a magasabb fokozatú riasztásoknál a tűzoltókon kívül a biztonsági és orvosi szolgálat is kivonul, hogy a sérültek mellett akár a tűzoltóknak is segítséget nyújtsanak.
A hosszan tartó, kimerítő mentési munkálatokat követően a tűzoltókat a kint lévő orvosaik megvizsgálják, szükség esetén megmérik a vérnyomásukat, és a vércukorszint helyreállítása érdekében kockacukrot, vagy magas cukortartalmú italokat adnak nekik.
A tűzoltók a folyamatos kiképzések mellett évente fizikai és pszichológiai teszten esnek át, különféle feladatokat kell végrehajtaniuk, hogy minden lehetséges katasztrófahelyzetre felkészüljenek - mondta a vezérőrnagy, hozzátéve, hogy mindezek mellett rendszeresen tartanak orvosi vizsgálatokat is.
Kép forrása: langlovagok.hu