A Vatikán és Kína kommunista kormánya között évtizedeken át feszült volt a viszony, a hangverseny megfigyelők szemében azt jelzi, hogy a kapcsolat javulhat.
"A zene túllép a vallásokon, a kultúrákon, a nyelven, a zene, mondhatnám, az Isten nyelve, hiszen a nyelv egymás megértésére szolgál" - fogalmazott a kínai dirigens.
A hangverseny műsorán Mozart Requiemje és a Jázmínvirág című kínai dal feldolgozása szerepel.
A karmester azért is megtiszteltetésnek tartja, hogy a 75 tagú zenekar előadhatja a pápának a Requiemet, mert XVI. Benedek Mozart-szakértő hírében áll.
Akárcsak 1971-ben az Egyesült Államok és Kína esetében, amikor a "pingpongdiplomácia", vagyis egy amerikai pingpongcsapat kínai meghívása törte meg a jeget a két ország között, jelenleg a Vatikán és Kína között nincs diplomáciai kapcsolat - még 1951-ben megszakadt -, ezért lehet jelentős a kínai szimfonikusok példátlan szerda esti koncertje a Vatikánban.
Peking mindeddig nem járult hozzá ahhoz, hogy a pápa nevezze ki - mint más országok katolikusainak esetében teszi - a kínai katolikus egyház püspökeit. A kínai katolikusok számát 12 millióra becsülik és közülük sokan a Peking által jóváhagyott kínai katolikus egyház keretein kívül működő gyülekezetekben gyakorolják vallásukat.
A kínai szimfonikusok 2004-ben már jártak Rómában, felléptek az olasz szenátusban - de a Vatikánba akkor nem kaptak meghívást. Jü Lung szerint azonban az a látogatás már az első lépést jelentette a vatikáni koncert irányában.
"Nem vagyok politikus, de mindenki úgy érzi, hogy a zene békét és szeretetet adhat az embereknek" - mondta a karmester.
Jü Lung Berlinben végezte zenei tanulmányainak egy részét és németül kívánja köszönteni a katolikus egyházfőt, a hangverseny után pedig a Vatikán közlése szerint a pápa is szól majd a megjelentekhez.
A szerda esti vatikáni koncert után a kínai szimfonikusok Velencében és Bécsben is fellépnek.