Olajos a klímapolitikáért
Olajos Péter MDF EP képviselő levélben fordult Kiss Péter kancelláriaminiszterhez és Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszterhez, hogy a klímapolitika, illetve az emissziókereskedelem kormányzati feladatai ne kerüljenek át közlekedési, hírközlési
2008. május 8. csütörtök 15:52 - Hírextra
Olajos a kormányátalakítás során az éghajlatváltozással kapcsolatos ügyek hazai irányításában tervezett változtatást több szempontból is aggályosnak tartja.
Az uniós képviselő hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás és annak kezelése a világ számos meghatározó tudósának és közgazdászának egybehangzó véleménye szerint korunk egyik legnagyobb kihívása, ezért szinte valamennyi EU és OECD országban a környezetvédelemért felelős miniszter és intézménye hatáskörébe tartozik a klímapolitika kidolgozása és végrehajtása.
A politikus példaként hozta, hogy a klímapolitika az uniós jogban is a környezetpolitika része, azzal az Európai Parlamentben a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottság, az Európai Bizottságban a Környezetvédelemi Főigazgatóság, az Európai Tanácsban pedig a környezetvédelmi miniszterek foglalkoznak.
Olajos mindezek alapján abszurdnak és ellentmondásosnak nevezte, hogy a magyar kormány környezetvédelmi ügyeket az ipart felügyelő minisztérium hatáskörébe kíván helyezni, hiszen ezzel a környezetvédelmi szempontok egyértelműen sérülnek.
A néppárti képviselő a szakmai érvek mellett ugyanakkor a tervezett átalakítás anyagi vonatkozására is felhívta a figyelmet. A jelenleg hatályos jogszabályok értelmében ugyanis a klímapolitika végrehajtásához szükséges erőforrások a KvVM-ben állnak rendelkezésre, így az emisszió-kereskedelemből - kiotói kvóta-eladásból és az EU kereskedelmi rendszerén belül történő aukciókból - származó több tízmilliárd forintnyi bevétel is itt keletkezik, amelyet a Zöld Beruházási Rendszerben üvegházhatású gáz kibocsátás-csökkentésre kell fordítani, összhangban a 2007. évi LX. törvény rendelkezéseivel. Olajos szerint a változtatás instabilitást sugallhat, ezáltal megkérdőjelezhetővé válik a rendszer hitelessége, és eleshetünk ezen forrásoktól.
A kormányzati szerkezetváltoztatás egyébként országos méretű felháborodást váltott ki a hazai szervezetek körében is, az Energia Klub, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet kezdeményezésére fél nap alatt 64 civil szervezet kérte, hogy a klímapolitika teljes egészében a környezetvédelmi minisztérium hatáskörében maradjon.
Forrás: MTI