A drúz közösség ily módon betekintést kínál a Közel-Kelet történetébe, és genetikai különbségei miatt az orvosi kutatás számára is különleges lehetőségeket ad - szögezte le a Karl Skorecki vezette csoport a PLoS ONE című tudományos folyóiratban.
A kutatók a sejtek energiaközpontjának saját örökítőanyagát (mitokondriális DNS) vizsgálták, amely gyakorlatilag változatlanul öröklődik az anya és lánya között, és egyfajta betekintést nyújt az egyén múltjába.
A tudósok 20 drúz faluban 311 különböző családtól vettek génmintákat, 208 családnevet követtek. A kutatás igazolni látszott a drúzok eredetéről élő szájhagyományt. A népcsoport létszáma becslések szerint egymillió lehet vagy annál valamivel kevesebb.
Skorecki kutatói azt tapasztalták, hogy a drúzok közül igen sokan tartoznak az úgynevezett X haplocsoporthoz, amely a világban ritkának számít, de világszerte különböző csoportoknál észlelhető.
Ez összeegyeztethető a jobbára Libanon, Szíria, Izrael és Jordánia hegyvidékein élő drúzokról közismert adatokkal, és egyfajta "pillanatfelvételt ad a modern idők előtti Közel-Kelet genetikai tájképéről" - írják közleményükben a kutatók.
A drúzok tiltják vagy legalábbis helytelenítik a házasságkötést közösségükön kívül álló személyekkel, gyakori a házasság első unokatestvérek között és nem fogadnak be kívülről áttérőket vallásukba, amely az iszlám egyik változata.
A drúz vallást 1017-ben alapították és etnikailag különböző csoporthoz tartoztak azok, akik felvették. Skorecki kutatóinak megállapításai alátámasztják ezt. Genetikailag a drúzokhoz a törökök, az örmények, az irániak és az egyiptomiak állnak - mutattak rá Skorecki tudósai.
Ez a sokféleség lehetőséget nyújt a kutatóknak, hogy tanulmányozzák az eltérő mitokondriális DNS-sel rendelkező személyek hajlamosságát különböző betegségekre.
"Meg lehet vizsgálni 150 féle mitokondriális DNS-t egy hasonló környezetben élő csoporton belül, és ki lehet deríteni az eltérésekből következő különleges adottságokat" - mutatott rá egy nyilatkozatban Skorecki.
Mivel különböző származási vonalakról van szó, a genetikai betegségek klánok és falvak szerint másképpen nyilvánulhatnak meg - jelentette ki a kutatás vezetője.