Varju László, az MSZP frakcióigazgatója az MTI érdeklődésére pénteken elmondta: a hétfői frakcióülésen egyrészt kiegészítik a frakciószabályzatot a választási melléklettel, másrészt vita kezdődik a Tóbiás József és Szanyi Tibor képviselő által készített, a frakció működési modelljét felvázoló tervezetről.
Mint mondta, az egypárti kormányzás miatt szükségesek új munkamódszerek, amelyeket később be is lehetne venni a szabályzatba.
A frakcióvezető-helyettes elmondta, az elképzelések között szerepel a raportőri rendszer bevezetése, vagyis az egy-egy témáért viselt kiemelt szakmai felelősség, illetve, hogy legyen egy olyan frakcióvezető-helyettes, aki a pártok közötti parlamenti egyeztetést kiemelten kezeli.
Varju László azt mondta, hétfőn szeretnék le is zárni a vitát, hogy őszre, vagy még hamarabb kidolgozhassák a konkrét javaslatokat.
Kitért arra, hogy a választási melléklet az eddig hagyományra épülő gyakorlatot rögzíti. A hagyományok szerint kétévente van tisztújítás a frakcióban.
Az MTI információi szerint a Tóbiás József és Szanyi Tibor neve által fémjelzett dokumentum célja, hogy a frakció haladéktalanul hozzon döntést a szervezett, hatékony munka érdekében, illetve hogy a frakcióülés váljon a politikai és szakmai döntések fórumává.
A képviselői részvétel arányának növekedése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a frakció az információk birtokában valódi döntéseket hozzon - vélik a javaslat készítői.
Három elvet, a részvétel, az azonos információs bázishoz való hozzáférés és az elszámoltathatóság elvét állítják követelményként a képviselőcsoport működése elé.
A dokumentum a jelenlegi posztokat tartaná meg frakcióvezetőségben: a frakcióvezető mellett lenne általános frakcióvezető-helyettes, frakcióigazgató, továbbá egy parlamenti munkát koordináló, egy társadalmi kapcsolatokért és egy kommunikációért felelős frakcióvezető-helyettes.
Az MSZP-frakció vezetője Lendvai Ildikó, az ő általános helyettese Katona Béla. Frakcióvezető-helyettes továbbá Göndör István, Kovács Tibor, Mesterházy Attila és Varju László, aki a frakcióigazgatói posztot is betölti.
Négy raportőri poszt létrehozását is javasolja a Tóbiás József vezette munkacsoport, egy társadalompolitikait, egy gazdaságpolitikait, egy külügyit és egy fejlesztéspolitikait.
Új intézmény lenne a társadalmi bizottság, amely a döntések előtt a témával foglalkozó civil és szakmai szervezetekkel egyeztetne. A jelenleg is működő, de más feladatokat ellátó képviselői szolgáltató iroda a képviselők választókerületi munkáját segítené.
Raportőri rendszerben készítette elő az MSZP-frakció az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényjavaslatot; a raportőri csoportban a frakció különböző munkacsoportjainak egy-egy képviselője vett részt.
Szanyi Tibor korábban arról beszélt, hogy ha támogatást kap az általuk felvázolt működési modell, akkor indul a frakcióvezetői posztért. A tisztújítást június 2-ára tervezik. A frakcióvezetőség tagjai várhatóan újraindulnak posztjukért.