- A boltban kapható és a frissen fejt tej között több lényeges különbség van. A bolti tej hőkezelt, de említhetjük a homogénezést, és a lényegesen alacsonyabb zsírtartalmat is. Mondhatjuk ma is, hogy a tej élet, erő, egészség?
- Semmi baj a mostani tejjel. Amire az van írva, hogy tej, az valóban az, legfeljebb változik a zsírtartalma. Igen értékes ital. Egyetlen más élelmiszer sincs, ami olyan mennyiségben tartalmaz tápanyagokat, mint a tej illetve a tojás. A tojásban minden megtalálható, ami az élethez szükséges, hiszen kiscsirke kel ki belőle. A tejről viszont elmondhatjuk, hogy a saját faj kicsinyeinek a táplálására önálló táplálékként is elegendő. Az anyatej a csecsemő hathónapos koráig kizárólagos táplálékként fedezi a csecsemő tápanyagszükségletét. Kalcium szükségletünk hetven százalékát is tejjel, tejtermékkel fedezzük. Olyan országban, mint hazánk is - ahol a csontritkulás népbetegség - szomorú, hogy visszaesett a tejfogyasztás. Valószínű, hogy ebben a tej ára is szerepet játszik. A felmérések azt mutatják, hogy a gyerekek tejet nem, de édességet, csokoládét és üdítőt fogyasztanak, ezen pedig érdemes elgondolkodni. Talán nem csak a tej árával van probléma, hanem táplálkozási szokásainkkal is? Sajnos egészségtelen a táplálkozásunk struktúrája - fejtegeti dr. Barna Mária.
- Van, aki a tejet nem szereti, de a tejtermékeket annál inkább.
- Az nem baj. A sajt például azért kedvező, mert nagyon magas a fehérje- és kalciumtartalma, de érdemesebb a zsírszegény sajtok közül választani. Népszerű és széles a választék belőlük. A sajt mellett mindenképpen megemlíteném az élőcsíra tartalmú tejkészítményeket, ezeknek a divatját éljük, nem ok nélkül. Köztudottan hosszú életűek a kaukázusi hegyi pásztorok. Ennek miértjét keresve sokan úgy gondolták, a savanyított tejtermékeknek köszönhető, amelyek élőcsírát tartalmaznak. Kutatások eredményeként a sejtés beigazolódott.
- Főleg vidéken még ma is sokan jutnak frissen fejt tejhez. Nincs is jobb egy csésze friss tejnél - mondják a falusiak. Szabad nyersen fogyasztani, vagy tanácsos forralni?
- A forralás rendkívül fontos, semmiképpen se fogyasszunk nyers tejet.
- Egyes tengerentúli kutatók szerint "az ember az egyetlen állat, amely utódját csecsemőkor után is tejjel táplálja, ez pedig a szervezetünk elleni erőszak." Mi a véleménye a gondolatról?
- Ismerem ezt a vélekedést. De találkozhattunk olyan érvvel is, hogy ne együnk krumplit, mert sötétben nő. Állatoknál természetesen másként működik a táplálkozás. Az ember sem édesanyja tejét issza élete végéig. Természetesen sok mindent próbálunk felhasználni saját élelmezésünkre, táplálásunkra. A különféle emberi kultúrák más-más táplálkozási szokással élnek. Vannak, akik megeszik az énekesmadarakat, a rovarokat, mások nem fogyasztják a marha-, vagy sertéshúst. Viszont erőltetettnek, helytelennek tartom ilyen szempontból is az ember összehasonlítását az állatvilággal.