Simon a fogyatékkal élők munkahelyeinek bővítéséért lobbizik
Az országban 700-800 ezer fogyatékkal élő, megváltozott munkaképességű ember él, akiknek mindössze 10 százalékát foglalkoztatják - mondta Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára szombaton Pápán.
2008. május 24. szombat 16:43 - Hírextra
Ezen az arányon feltétlenül változtatni kell, ehhez jó programokra van szükség, amelyek megteremtik az érdekeltséget és sok új munkahely létesülhet - tette hozzá az államtitkár a Move Rehabilitációs és Szolgáltató Kht. fennállásának 15. évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.
Rámutatott: a kormány szándéka, hogy az elkövetkező időszakban több intézkedéssel és pénzügyi támogatással segítse "azoknak a védett szervezeteknek a tevékenységét, amelyek ebben a foglalkoztatásban kulcsszereplők".
A kormány komplex rehabilitációs programjában kulcsszereplő az ország 21, szerződéssel védett (akkreditált) foglalkoztatója, de több száz más munkahelyen is alkalmaznak még korlátozott munkaképességű embereket - mondta Simon Gábor. Hozzátette, a program alapján a rehabilitációs munkahelyek és munkahelyteremtések támogatása évente milliárdos nagyságrendű.
Az államtitkár szerint az Út a munkához elnevezésű programban - a fogyatékkal élők foglalkoztatását illetően - szintén "kulcspartnerek" a védett foglalkoztatók.
Hangsúlyozta ugyanakkor, cél az is, hogy minél több megváltozott munkaképességű embert az elsődleges vagy másodlagos munkaerőpiacra segítsenek és így lehetővé tegyék a "kimozdulást a segélyből élés életstratégiájából".
Kitért arra is, hogy a Monokon alkalmazott módszer "kísérleti lehetőség", de "meg kell vizsgálni, hogy van-e a társadalomban nyitottság és befogadás ezekben a kérdésekben". (Monokon csak azok a szülők kaphatnak önkormányzati segélyt, akik rendszeresen járatják gyermekeiket óvodába és iskolába, illetőleg a polgármester helyi rendeletet hozatna arról is, hogy a szociális segélyezés alapja a közmunkavégzés legyen.)
Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) államtitkára az ünnepségén arra hívta fel a figyelmet, hogy a rehabilitációs kht. a vidékfejlesztési programokra is pályázhat, mivel új lehetőségek nyílhatnának a kistelepüléseken élők foglalkoztatásában is. Mint mondta: sok korlátozott munkaképességű ember nem tud ugyanis bejárni városokba dolgozni, még ha vannak is ott rehabilitációs munkahelyek. Azon dolgozunk, hogy minél több kis településen legyen ilyen foglalkoztatás és ezekhez teremtsük meg az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében az anyagi támogatást - hangsúlyozta az FVM államtitkára.
Glück Ferenc, a rehabilitációs kht.-t létrehozó Mozgássérültek Veszprém Megyei Egyesületének elnöke elmondta: 225 megváltozott munkaképességű embernek adnak ma már munkát a rehabilitációs kht. pápai, marcaltői, ugodi, városlődi, balatonfűzfői és karcagi foglalkoztatóiban. Az alkalmazottak varrodákban, faipari műhelyekben, szövödékben dolgoznak, illetve dísztárgyakat készítenek, dossziékat hajtogatnak és csomagoló munkát végeznek.
Az ünnepség végén Simon Gábor leleplezte a pápai rehabilitációs foglalkoztató bejáratánál felállított emlékművet: egy fadomborművet, amelyen két óvó kéz között egy kerekesszékben ülő alak látható.
A domborművet a kht. faipari dolgozói készítették.
Forrás: MTI