A bírói hatalom önálló hatalmi ág, ezért mindenképpen belülről kell megtalálni a megfelelő jelöltet, aki ítélkezési szempontból és szervezetileg is ismeri a bíróságot - közölte az MSZP közjogi munkacsoportjának tagja. Hozzátette: azt, akit a bírói karból jelölnek, az az ítélkezési gyakorlaton keresztül szerez tapasztalatot a jogszabályok helyességéről, az ország lakosságáról.
Hajdu Attila kitért arra, hogy a frakció az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) álláspontját vette alapul.
Kérdésre válaszolva az MSZP-s képviselő azt mondta: Baka András nem a magyar igazságszolgáltatásban töltötte az életét, nincsenek róla tapasztalatai.
Arra a felvetésre, hogy Baka András több mint tíz éven keresztül Strasbourgban volt bíró, Hajdu Attila közölte: ez más természetű munka.
Mint mondta, véleményük nem von le Baka András emberi és szakmai értékeiből, de a kétfajta tapasztalt merőben más.
A szocialista politikus úgy vélte, hogy a Legfelsőbb Bíróság elnöke az igazságszolgáltatás jelenlegi problémáit nem tudja megoldani, mivel azok törvényhozási kompetenciába tartoznak.
Kifejtette: az eredményes döntésben minden fél érdekelt, ezért ha a választás előtt lett volna egyeztetés, akkor a most felvetődött kifogások már akkor kiderültek volna.
Az Országgyűlés hétfőn 170 igen szavazattal, 191 ellenében utasította el Baka András megválasztását, akit Sólyom László köztársasági elnök április 30-án jelölt főbírónak. Baka András korábban a strasbourgi emberi jogi bíróság bírája volt.
Miután az Országos Igazságszolgáltatási Tanács meghallgatta a jelöltet, nem támogatatta főbíróvá választását, az öt ítélőtábla vezetője azonban egyetértett megválasztásával.
A Legfelsőbb Bíróság jelenlegi elnökének, Lomnici Zoltánnak hatéves megbízatása június végén jár le.