A professzor szerint a szakmát mellőzték vagy eltávolították a jelenlegi HRB-ből. A bizottság elnöke - bár orvos - nem rendelkezik szülész nőgyógyász szakképesítéssel, alelnöke - bár nőgyógyász a szentesi közkórházban - nem végez lombikbébi kezeléseket.
"A tagok között találunk azonban papot, statisztikust, állatorvost, védőnőt, genetikust, stb. A 20 tagúvá duzzadt HRB-ben napjainkra egyetlen olyan nőgyógyász maradt, aki gyakorlatban is végez lombikbébi kezeléseket" - fogalmaz a professzor, hozzátéve, hogy a meddő betegeket gyógyító specialisták 97 százalékát kizárták a bizottságból.
"A szakmai hozzá nem értés mellett a HRB hozzáállása is kedvezőtlenül befolyásolja a lombikbébi kezelések európai színvonalon tartását" - írja közleményében Kaáli Géza.
Utalt arra: azt a tájékoztatást kapták, hogy a HRB álláspontja szerint az embriók örökletes betegségekre való szűrését az országban törvényesen kizárólag egy lombikbébi centrum végezheti. A közlemény szerint ez "azért döbbentett meg bennünket, mert az eljárást a jogszabályok lehetővé teszik minden rászoruló beteg számára, és a módszer szerves része a Egészségügyi Minisztérium által kiadott és kötelező szakmai protokollnak is".
Az embriók genetikai szűrése mellett, új fagyasztási technikák jelentek meg, világszerte terjed a petesejtek fagyasztva tárolása, amelyek magyarországi alkalmazását a HRB nem teszi lehetővé. Ha a lombikbébi kezelést nyújtó intézetek továbbra sem kapnak lehetőséget az új és eredményesebb módszerek bevezetésére, a betegellátás színvonala veszélybe kerül - áll a közleményben.
Kaáli Géza úgy véli, első lépésként talán a - törvénysértő módon működő - Humán Reprodukciós Bizottság feloszlatásával, jogszerű újjászervezésével és eddigi állásfoglalásaik, döntéseik és határozataik érvénytelenítésével kellene kezdeni.
A modern orvostudomány egyik leggyorsabban fejlődő területe az asszisztált reprodukció. Az új gyógymódok és laboratóriumi eljárások bevezetése nélkül a magyar lombikbébi programok képtelenek lépést tartani a nemzetközi fejlődéssel. Az új módszerek bevezetését az Egészségügyi Minisztérium égisze alatt működő Humán Reprodukciós Bizottság (HRB) engedélyezi.