2024. november 22. - Cecília

400 magyar szerző, 142 pavilon

A csütörtökön kezdődő 79. Ünnepi Könyvhéten és a hozzá kapcsolódó 7. Gyermekkönyvnapokon mintegy 400 magyar szerző kötetével találkozhat az olvasóközönség Budapesten, ahol a Vörösmarty téren, a Váci utcában és a Deák Ferenc utcában 142 pavilonban 218 cég
2008. június 2. hétfő 15:11 - Hírextra

Az ünnepi könyvhét eredetéről szólva felidézte: Supka Géza javasolta 1927-ben Miskolctapolcán a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyletének közgyűlésén, hogy Magyarországon is kellene szervezni egy könyves ünnepet, amikor az igazi irodalom és az igazi írók kivonulnak ingujjban a közterekre. A kezdeményezés 1929-ben valósult meg.

Az MKKE elnöke közölte: a jövő hétfőig tartó Ünnepi Könyvhét a fővárosi Vörösmarty téren lévő Oroszlános kútnál veszi kezdetét csütörtök délután Juhász Ferenc kétszeres Kossuth-díjas költő ünnepi szavaival. Ezt követően adják át a Szép Magyar Könyv 2007 Verseny elismeréseit és a kulturális tárca által alapított, a minőségi könyvesboltokat jutalmazó Hermész-díjakat az Aranytíz Művelődési Központ Lovagtermében.

Zentai Péter László tájékoztatása szerint a 400 magyar szerző kiadványa között a tanulmányok és az esszék mellett mintegy 50 verseskötet, megközelítőleg 100 kortárs széppróza, 9-10 antológia és 50 gyermekkönyv található.

Úgy vélte, az Ünnepi Könyvhét arról szól, mennyire sikerül megszólítani, megtartani az olvasókat, mennyire sikerül visszahódítani a könyvkiadástól a könyvektől elpártolókat, és mennyire sikerül megláttatni a fiatal generációval az olvasás értelmét, hasznát örömét.

Tarján Tamás irodalomtörténész kiemelte, hogy számos kiadvány kapcsolódik az idén 100 éves Nyugat című irodalmi folyóirathoz, többek között az Arion gondozásban megjelenő Volt egyszer egy lap: Nyugat; a Bába és Társai kiadványa, Juhász Gyula Alkohol és irodalom című kötete vagy Péter I. Zoltán munkája, az Ady és Csinszka, amely a Noran kiadó gondozásában jelenik meg.

Az irodalomtörténész felhívta a figyelmet Kerényi Ferencnek az Osiris Kiadó gondozásában megjelenő Petőfi Sándor életét és költészetét feldolgozó monográfiájára és Kőszeghy Péter Balassi Bálint - Magyar Alkibiadés című munkájára, amelyet a Balassi Kiadó jelentet meg. Hankiss Elemér Ikarosz bukása című kötetét, melyet az Osiris Kiadó ad ki, Tarján Tamás "alapműnek" nevezte.

Hangsúlyozta azt is, hogy több könyv foglalkozik a közelmúlttal, a rendszerváltással vagy az 1968-as eseményekkel. Példaként említette Berecz János Duna Kiadó gondozásában megjelenő Kádár élt...című kötetét, valamint G. Fodor Gábor és Stumpf István Végjáték című, a múlt év politikai folyamatait, eseményeit elemző válogatását.

Tarján Tamás kritikaként megjegyezte, hogy nagy számú igénytelen tartalmú és igénytelen küllemű könyv is jelen lesz az idei könyvhéten. Hozzátette azt is, hogy számos könyvkiadó nem feltétlenül az Ünnepi Könyvhétre időzíti egy-egy jelentékeny kiadványának megjelentetését.

A 79. Ünnepi Könyvhétnek Budapest mellett több vidéki helyszín is otthont ad, egyebek mellett Balatonfüred, Békéscsaba, Cegléd, Dunaújváros, Eger, Gödöllő, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Nagykőrös, Szeged, Pécs, Sopron, Szombathely, valamint Zalaegerszeg.

Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását