"Unatkozó, kedveszegett gyermekek lakáskulccsal a nyakukban, ez valószínűleg mindenki számára ismerős látvány. Az egyik legnagyobb gond az, amikor a szülők csak a napi zsebpénzt adják oda a gyermeknek azt gondolva, hogy a vele való törődés ezzel megoldott" - fogalmaz a rendőrségi közlemény.
Gyakran bűnözőcsoportok, vagy beteges hajlamú felnőttek áldozataivá válnak a magányos, csavargó gyermekek, fiatalok, de maguk is követhetnek el rongálást, garázdaságot és más bűncselekményeket. A csellengők hamarabb nyúlnak önpusztító szerekhez is, korábban kezdenek el dohányozni, italozni, drogozni.
A rendőrség azt javasolja a szülőknek, hogy gyermekeikkel közösen tervezzék meg a nyarat, gondolják át, milyen táborozásra, kikapcsolódásra, kirándulásra vagy akár diákmunkára van lehetőség, és beszéljék meg a napi rendszeres kapcsolattartás módját, hogy a gyerek érezze: "figyelünk rá, mindig van rá időnk és az ő problémái fontosak számunkra"!
A szülőknek és a gyerekeknek is szakemberek segítenek a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány telefonszámán, amely 06-80-505-000.
"A szülők figyelmébe ajánljuk azt is, hogy igyekezzenek kissé alaposabban megismerni csemetéik szokásait, hiszen egy-egy gyermek eltűnésének bejelentése esetén a rendőrök azzal szembesülnek, hogy a szülőknek nincs használható információjuk arról, hogy vajon hol, kivel tölthette gyermeke szabadidejét az előző hetekben, hónapokban" - áll a rendőrségi közleményben.
Nem árt emlékeztetni a gyerekeket arra, hogy kinek és milyen módon nyithatnak ajtót, hogy milyen információkat nyújthatnak az otthoni vezetékes telefonon ismeretlen hívása esetén, hogy nyáron se viseljék értékeiket – mobil készüléket, mp3-as lejátszót – jól látható helyen. Továbbá fontos felhívni a gyermekek figyelmét arra is, hogy ha gyalogosan közlekednek, és gyanús csoportosulást észlelnek, azt kerüljék el, az utcán ne vegyék elő mobiltelefonjukat, ne használjanak drága médialejátszót. Ha az utcán idegen szólítja meg őket, sem útbaigazítás, sem pedig más indok alapján ne tartsanak velük, illetve ne fogadjanak el semmit.
A nyári szünidő jelentős veszélyforrásai még a folyók, tavak, strandok, ahol a felnőtteknek fokozottan kell vigyázniuk a gyermekekre.
Fontos továbbá, hogy a gyerek ismerje, és tartsa be az alapvető közlekedési szabályokat, és a felnőttek is legyenek óvatosabbak, vezessenek lassabban azokon a helyeken, ahol sok gyermek tartózkodik.