2024. november 26. - Virág

Szobor a kertben - könyvben

Egy magánkertben 12 művész - köztük szobrász, festő, üvegművész - 20 alkotása látható tavasszal, nyáron, ősszel és télen Borsos Mihály és Ébli Gábor Artborétum című, magyar-angol-német nyelvű kötetében, amelyet a Corvina Kiadó gondozott. A könyvet pénteke
2008. június 20. péntek 16:29 - Hírextra
Záborszky Gábor szobrász és felesége, Bodó Katalin művészettörténész budai kertjéről van szó. A Városligeti-tavon 2000-ben a feleség rendezte a milleniumi szoborkiállítást. Záborszky Gábornak akkor támadt az az ötlete, hogy népesítsék be kertjüket a barátok műveivel.

Az alkotásokat művészbarátaival csereberélte, ajándékba kapta vagy megvette, és így izgalmas kortárs gyűjtemény alakult ki a zöldben - mondta el a házigazda szobrászművész az MTI-nek.

A könyvben a 12 kortárs művészről és alkotásaikról Ébli Gábor esztéta értekezett. Elmondta az MTI-nek, hogy értéket teremtett a házaspár ezzel a gyűjteménnyel, és ehhez nem kellett vagyon, csak barátság és egymásra figyelés. A kerteknek ilyen módon való berendezését mint privát példát kívánta dokumentálni a kötetben.

Borsos Mihály fotóművész kapta lencsevégre az alkotásokat mind a négy évszakban, panteisztikus gondolatot megfogalmazva, ugyanis a természet körforgása közben a műalkotások állandók, a növényzettel párbeszédet folytatnak, az arte és a natura így erősíti egymást - mondta.

A könyvből kiderül, hogy három festő, Fajó János síkplasztikát, Fehér László bukszus bokrot vágott ki vaslemezből és egyik rajza lépett ki a papírról és kapott három dimenziót, Soós Tamás festményéről pedig két fekete alak tört ki, s most ott magasodik a kertben.
Két üvegművész alkotása is látható a kertben, Buczkó György vízvezetékcsőhöz odafogott hosszúkás kék üvegéből lett a Kékmadár és a másik munka, az áttetsző üveg posztamens. Polyák János az üveg és más anyagok, mint a kő, a krómacél vagy az öntöttvas társításával alkotta meg műveit.

Kelemen Zénó, a 7 éve végzett ifjú szobrász gránit alapzaton álló két vékony, felfelé nyúló formáját a Záborszky házaspár megvette.

Haraszty István - "Édeske" - Szélcsend című mobilszobra is ott áll a kertben, Gábor Áron hosszú, hengeres posztamensén pedig egy csavar ágaskodik fogaskerék korongban.
A házigazda, Záborszky Gábor két organikus absztrakt fémöntvénye, a Duett a kert aljában "beszélget".

A gyűjteményben három külföldi művész alkotásai is helyet kaptak. Barry Parker, a philadelphiai művészeti egyetem szobrászati tanszékének vezetője 1996-ban jött először Magyarországra ösztöndíjjal. Azóta sok időt tölt Magyarországon és két alkotással szerepel a magánkertben.

Okura Jiro japán szobrászművészt barátság is fűzi a háziakhoz, a Nagyatádi Művésztelepen dolgozott és két műve van az országban, az egyik a telepen, a másik Záborszkyéknál.
Niki de Saint Phalle (1930-2002) francia szobrász vaskos Vénusza életörömöt sugároz. A művésznő az egyetlen, akit nem kötött személyes ismeretség a családhoz, Záborszkyék ajándékba kapták a szobormásolatot.
pog \ kbd
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Kultúra témában
Szeret színdarabokat látogatni?
Rajongok a színházért!
Amennyiben időm és pénztárcám engedi, igazán örömmel teszem!
Évente egyszer-egyszer megesik
Évek óta nem voltam színházban, de szeretnék eljutni
Évek óta nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
Soha nem voltam színházban és nem is érdekel a dolog
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását