A fibromyalgia izom és ínfájdalmakkal, fáradtsággal, alvásproblémákkal járó összetett, éveken át kialakuló tünetekkel jellemezhető kórkép, mely a menopauza után lévő nőknél a leggyakoribb. A tanulmányok többsége az 50 évnél fiatalabb nőkkel foglalkozott eddig, jegyzi meg Heli Valkeinen, a Jyvaskyla Egyetem munkatársa, az International Journal of Sports Medicine című szaklapban megjelent friss közlemény vezető szerzője.
Néhány kutatás a normálisnál alacsonyabb izomerőt és oxigénfelvevő kapacitást mutqtott ki a menopauza előtt lévő fibromyalgiás nők körében, ám a menopauza után lévő nők fittségét nem vizsgálták eddig.
A finn kutatók 23 fibromyalgiás és 11 nem ezzel az állapottal élő nőt vizsgáltak, akiknek átlag-életkora 58 év volt. A vizsgált nők felsőtestének izomzatában nem találtak különbséget, de a fibromyalgiás nők lábában kisebb izomerőt találtak.
Az ezt követő gyakorlatok során a fibromyalgiás nők csoportja alacsonyabb maximális szívritmussal jutott el a kimerült állapotba, ám az oxigénfelvétel nem különbözött a két csoportban. Valkeinen szerint ez azt jelzi, hogy a fibromyalgiás páciensek kevésbé bírják a fizikai terhelést és kevésbé ellenállóak az általános fáradtsággal szemben.
"Inkább a fáradtság, mintsem a fájdalom az, ami rontja a páciensek életminőségét, és behatárolja fizikai teljesítőképességüket" - áll a tanulmányban. A kutatók azt javasolják, hogy fordítsanak nagyobb figyelmet az izmok teljesítményének, valamint az általános fizikai erőnlétnek a növelésére, amikor az érintett nők számára rehabilitációs edzésprogramot dolgoznak ki.