2024. november 26. - Virág

A szaporodás kérdései

Budapestre várják a világ szaporodásbiológusait, ugyanis a hónap közepén - július 13-17. között - a magyar fővárosban tartják a 16. Szaporodásbiológiai Világkongresszust, az ICAR-t - tájékoztatták a nemzetközi konferencia magyar szervezői az MTI-t.
2008. július 2. szerda 07:05 - Hírextra
A kongresszus egy héten át, 4 plenáris ülésen, 12 szimpóziumon és 18 workshopon dolgozza fel a szaporodásbiológiát érintő tudományos és gyakorlati témákat. A programot három poszterszekció egészíti ki, 580 tudományos prezentációval. A külföldi résztvevők száma várhatóan közelíti az ezret.

Az öt kontinens vezető állat-szaporodásbiológusai 1948-ban, azaz kereken hatvan éve Milánóban határozták el, hogy létrehozzák az ICAR-t, egy olyan nemzetközi tudományos fórumot, amely négyévente tart konferenciákat.

A fórum létrehozását az indokolta, hogy a szaporodásbiológia olyan tenyésztéstechnikai biotechnikai módszer, amely az állattenyésztés fejlődéstörténetére a legnagyobb hatást gyakorolta az állati termékek előállításban.

A szakemberek szerint a XX. század második felétől a szaporítási eljárásokban (mesterséges termékenyítés, embrióátültetés, állatok klónozása) elért fejlődés ma még szinte beláthatatlan távlatokat nyitott meg az állattenyésztési gyakorlat számára.

Az ember ugyanakkor egyre nagyobb mértékben avatkozik bele a természetes szaporodási folyamatokba, így tudása, szakértelme, döntéseinek megalapozottsága nagymértékben befolyásolja a reprodukciót és így közvetve a produkciót is. Mindez pedig rendkívül nagy felelősséggel is jár a tudósok szerint.

A szakértők éppen ezért húzzák alá, hogy a szaporítási fázis az állattenyésztés és árutermelés kritikus kulcsmozzanata. Az eredmények esetleges elmaradásakor pedig gyakran az agrárszakemberek csatározásainak a színtere. Intenzív termelési módok mellett világszerte romlanak a szaporodásbiológiai mutatószámok, a szarvasmarháknál például növekszik a két ellés közötti idő. Ez egyes esetekben a nagy termelésre, máskor inkább környezeti, gazdálkodási, irányítási hibákra vezethető vissza.

Mindez szorosan összefügg a rentabilitással: a tehenek esetében például a két ellés közötti - Magyarországon jelenleg sajnálatosan 420 nap feletti - idő akár 1-2 nappal történő lerövidítése milliárdos megtakarítást eredményezne nemzetgazdasági szinten.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását