Nem járt le a HospInvest határideje
Téves az elképzelés, hogy július 1-jével lejárt volna az a határidő, ami lehetőséget ad a HospInvest Zrt.-nek az egri kórház átvételére - jelentette ki a Heves Megyei Önkormányzat aljegyzője szerdán az MTI érdeklődésére.
2008. július 2. szerda 17:17 - Hírextra
Sass Barna Attila arra a "Kórházvédő Bizottság" által szervezett keddi, Egerben megtartott maggyűlésen elhangzottakra reagált, miszerint a bizottság megvédettnek tekinti a kórházat, mert jogilag július 1-jével távoznia kell a HospInvestnek Egerből.
Az aljegyző elmondta: a szerződés március 27-iki aláírásakor a felek abban állapodtak meg, hogy az akkor lép életbe, ha a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖVH) jóváhagyja a kontraktust.
Ugyancsak megegyeztek abban, hogy a HospInvestnek kétszer 120 nap áll rendelkezésére finanszírozási szerződést kötni a Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP).
A KÖVH végül április 18-án hagyta jóvá a dokumentumot, vagyis ettől az időponttól datálódik az első 120 nap, ami augusztus 16-án jár le. Ugyanakkor - fejtegette a megyei önkormányzat aljegyzője - a szerződésben az is szerepel, hogy a cégnek a lejárat időpontjától számítva a következő hónap elsejéig van lehetősége a feltételek teljesítésére. Ez pedig szeptember 1-jét jelenti.
A második 120 naphoz már újabb megyegyűlési döntés szükséges, vagyis a cégnek bizonyítania kell, hogy a megye, a kórház, a érdekképviseletek, egyéb csoportok, vagy személyek akadályozzák a HospInvestet a finanszírozási szerződés megkötésében.
Ha a megye elfogadja a cég érveit és megadja az újabb 120 nap haladékot, az december 14-jén jár le, vagyis a HospInvestnek 2009. január 1-jéig ad lehetőséget a kórház átvételére - magyarázta az aljegyző. Hozzátette: a félreértés abból keletkezhet, hogy még februárban hozott egy döntést a megyegyűlés, amely szerint a HospInvest július 1-ig átveszi a kórházat.
Ezt a későbbi megyegyűlési döntések, illetve a szerződés azonban jogilag felülírja - mondta Sass Barna Attila.
Sós Tamás, a megyegyűlés szocialista elnöke az MTI-nek az ügy kapcsán elmondta: a július 1-jei időpont ismételgetése abba a feszültségkeltési folyamatba illeszkedik, amelyet egyes csoportok gerjesztenek az intézményben. Szerinte félreértésen alapul, hogy a Debreceni Egyetem felfüggesztette az egri kórházban a rezidensképzést.
A félreértés tisztázására tárgyalásokat kezdeményeznek az egyetem menedzsmentjével - fűzte hozzá. Sós Tamás kitért arra, hogy rágalmazás miatt feljelentést kíván tenni, mert egyesek őt vádolják azzal, hogy maró anyaggal leöntötte vagy leöntette két "kórházvédő" főorvos kocsiját. Megjegyezte: a keddi maggyűlésen olyan feliratú transzparens is látható volt, hogy "Kromofágos Sós Tamás".
A Heves megyei önkormányzat március 25-én hagyta jóvá azt a szerződést, ami alapján a következő 20 évben a HospInvest Zrt. működtetheti a Markhot Ferenc Kórházat. A vagyonkezelésre kiírt tenderen a HospInvest mellett a Debreceni Egyetem is pályázott, illetve ajánlatot nyújtott be az egri önkormányzat.
A Fidesz mindvégig azzal vádolta a megye szocialista vezetését, hogy a HospInvestre szabták a pályázatot. Civil szervezetek és a kórházi érdekképviseletek is több alkalommal tiltakoztak a funkcionális privatizáció ellen.
Eközben 1300-ból több mint 900 dolgozó írta alá azt a nyilatkozatot, amely szerint nem kíván lemondani közalkalmazotti jogviszonyáról.
Forrás: MTI