Ugyanitt megállapították, hogy a visszaélésekkel szemben az uniós társországokkal közösen kell a megoldásokat kialakítani.
Kondorosi Ferenc Magyarországról szólva elmondta, hogy az utóbbi években a színesfémek gyűjtésénél és forgalmazásánál több olyan cselekmény fordult elő, amely az elkövetés durvasága, értékromboló jellege miatt nagy felháborodást váltott ki a lakosság körében. A színesfém-tolvajok súlyos károkat okoztak kulturális és környezeti értékekben, közművek biztonságának megrendítésével pedig veszélybe sodortak embereket, közösséget és különféle szolgáltatásokat.
A színesfémlopások okairól, társadalmi hátteréről egyre több információ áll rendelkezésre, szakmai szempontból megállapítható, hogy a jelenség visszaszorítása összetett jogi, hatósági és társadalmi fellépést kíván. Jelenleg folyik a színesfém-kereskedelemmel, mint gazdasági tevékenységgel összefüggő jogszabályok áttekintése, valamint a visszaélésekkel szembeni fellépés tennivalóinak a meghatározása. A hatóságok, az ellenőrzések mellett saját működési területükön, együttműködnek a károsult gazdasági társaságokkal és önkormányzatokkal, hogy megakadályozzák a vandál pusztításokat, a színesfémet tartalmazó eszközök, műszerek, szobrok, műtárgyak rongálását és eltulajdonítását.
Kondorosi továbbra is fontosnak tekinti a színesfémlopások elleni fellépés koordinálását, a jogi szabályozás felgyorsítását, továbbá minden felelős politikai és társadalmi tényező összefogását a rendkívül káros jelenséggel szemben. Az eredményes fellépéshez hozzájárul a nemzetközi –közöttük a francia- tapasztalatok megismerése, az információk kicserélése is - írja az Új rend és szabadság kormánybiztosának sajtóközleménye.