Az ózdi térség polgármesterei azért döntöttek így, hogy további pressziót gyakoroljanak a döntéshozókra, hogy a kezdeményezés ne az iratszekrények tartalmát gyarapítsa, hogy folyamatosan felszínen tartsa az egyelőre lokális, de trendszerűen szélesedő problémahalmazt - közölte Zsigray Árpád.
A Szerencsi Többcélú Kistérségű Társulás 18 településének polgármestere májusban fogalmazta meg az "Önkormányzati kezdeményezés társadalmunk jobbá tétele érdekében" című petícióját, amelyben egyebek mellett azt írták: rossz a jelenlegi családtámogatási rendszer, amely "felgyorsítja és egyre gerjeszti az alacsonyan szocializálódott tömegek népességnövekedését, amely megélhetési formává fejlesztette a gyermekszülést". A dokumentumot aláíró polgármesterek leszögezték azt is: a rendszeres szociális segélyezésre vonatkozó szabályokat "teljes egészében át kellene gondolni" , hozzátéve: a szociális segély legmagasabb összege és a minimálbér közötti különbség "a munka elkerülésére ösztönöz".
A tizennyolc település polgármestere arra kérte az Országgyűlést, a kormányt, a minisztériumokat, hogy "ne legyenek közömbösek az ország problémái iránt", a "törvényalkotás ne hunyjon szemet ezen emberi, vagy inkább embertelen életvitel térnyerése felett", szigorítsa az állam, illetőleg az önkormányzatok által nyújtott "ingyenes pénzhez jutás - szociális és gyermekjóléti támogatások - feltételeit.
A szerencsiek kezdeményezésével július 17-én ülésén a Zempléni Településszövetségbe (ZTSZ) tömörült hetvenkét település önkormányzata is egyetértett. A ZTSZ-hez tartozó Komlóska önkormányzata viszont további ötlettel egészítette ki a szerencsiek javaslatait. Eszerint a köztartozásokat lehessen levonni a segélyből, amelyre jelenleg nincs mód.
A javaslatban megfogalmazott pontok közül többet Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter is alkalmasnak tartott a továbbgondolásra, s tárgyalt az érintett polgármesterekkel.