"A hallgató intézményválasztása és a hallgató teljesítménye határozza meg, hogy mely intézmény kap, mely intézmény nyer el államilag támogatott hallgatói helyeket, ezáltal értelemszerűen állami finanszírozást" - mondta sajtótájékoztatóján Hiller István.
Hozzáfűzte: ebben új számítási rend van ettől az évtől, az új 480 pontos felvételi értékelési rendszer átláthatóbb, a mezőny széthúzottabb, és teljes egészében tükrözi a teljesítményeket.
"Ez a szisztéma azt jelenti, hogy a hallgatói teljesítmény összekapcsolódik az állami finanszírozással és az intézmények színvonala, az oktatás elismertsége hozza a felsőoktatási intézmények számára az adófizetői pénzt" - mondta.
Hiller István úgy vélekedett: az elmúlt évben ez a rendszer bevált, arról az elmúlt tizenkét hónap alatt a Rektori Konferenciával szinte folyamatosan tárgyaltak.
"Csütörtökön 12 óráig az összes magyar felsőoktatási intézmény, mind a 71 egyetértett és elfogadta a saját felvételi eredményét, (...) ezt számítógépes formában jelezte az Oktatási Hivatalnak. Az egyeztetések több mint másfél hete folynak, ezek ma délben lezárultak. Az, hogy minden felsőoktatási intézmény elfogadta az eredményt, a rendszer szakmai elismerésének kifejeződése" - mondta a szaktárca vezetője.
Hiller István közölte: csütörtökön este pontban nyolc órakor ismertetik a felvételi ponthatárokat, ennek előkészítésén a tárca majd száz munkatársa jelenleg is nagy erővel dolgozik.
"Este nyolc órakor egy gombnyomással közzé tesszük a felvételi ponthatárokat, ezzel egyidejűleg a felvi.hu honlapon megjelennek a felvételi eredmények, majd este nyolc óra és másnap reggel nyolc óra között, tizenkét óra alatt 400 ezer sms-t fogunk kiküldeni, minden hallgatójelölt, aki azt kérte, részletes tájékoztatást kap saját felvételi eredményéről" - mondta. Megjegyezte: ő maga is csak fél órával a hivatalos ismertetés előtt értesül a
Szólt arról is, hogy az idei felvételin a legnépszerűbb szakok már tükröznek bizonyos változást, a választásnál a diákok jobban figyelembe vették a munkaerő-piaci igényeket.
"Ez a természettudományok, a szolgáltatások, a magas színvonalú műszaki ismeretek elsajátítása felé viszi a magyar felsőoktatást" - mondta.
Tájékoztatása szerint idén az első helyen jelentkezők száma alapján a legnépszerűbb szak a turizmus és vendéglátás, utána a gazdálkodási és menedzsment, a mérnök-informatikus, a kommunikáció- és médiatudomány, majd a kereskedelem és marketing szakok voltak. A jogászképzés a kilencedik helyre csúszott vissza.