A mobil hatásai a csecsemőkre
Nagyobb valószínűséggel lehetnek viselkedési problémái azoknak a gyerekeknek, akiknek édesanyja gyakran mobilozott terhessége alatt, és ők maguk is rendszeres mobiltelefon-használók - állítja egy amerikai kutatócsoport.
2008. július 30. szerda 19:25 - Hírextra
Maga a tanulmányt vezető kutató, Leeka Kheifets, az UCLA munkatársa is úgy nyilatkozott, hogy az eredményt nem kell túlértékelni, ám kijelölhet egy olyan irányt, melyben további kutatások szükségesek.
Kheifets csoportja 13 159 olyan gyerek adatait vizsgálta, akinek édesanyja egy dániai országos tanulmányban vett részt várandóssága kezdetén. Amikor a gyerekek elérték a hétéves kort, megkérték édesanyjukat, hogy töltsenek ki kérdőívet csemetéjük viselkedéséről és egészségéről.
Az anyákat terhességük alatti mobilozási szokásaikról, és gyerekeik mobiltelefon-használatáról is kérdezték.
Az egyéb befolyásoló tényezők kizárása után Kheifets úgy találta, hogy abban az esetben, ha az anya és az azóta hétévesre cseperedett gyerek is gyakran telefonált mobilon, 80 százalékkal nagyobb volt a valószínűsége annak, hogy érzelmi, viselkedési, beilleszkedési problémája adódik. Emelkedett kockázatot találtak azoknál a gyerekeknél is, akik maguk nem használtak mobilt, de édesanyjuk a terhesség elején gyakran tette.
Az eredményt nem csak az magyarázhatja, hogy a mobiltelefon által kibocsátott rádiófrekvenciás hullámok károsan hatnak a magzati agyra, hanem az anyák szociális státusából származó okok is állhatnak a háttérben.
Azok a nők ugyanis, akik gyakran mobiltelefonoztak terhességük alatt, egyúttal az átlagosnál több egészségi és mentális problémával küzdöttek, és többet dohányoztak állapotosan is - teszik hozzá a kutatók. A tanulmány az Epidemiology című közegészségügyi szaklap júliusi számában jelent meg.
Forrás: MTI