Veszélyben az őshonos fajok
Jövevényállatok és növények "szállták" meg Csehországot, veszélyeztetve az őshonos fajokat.A jelenséget egyrészt az éghajlatváltozás, a természeti csapások, másrészt az emberi meggondolatlanság okozza - mutatnak rá cseh kutatók.
2008. augusztus 5. kedd 08:20 - Hírextra
Magántenyésztők okolhatók például a vidramenyét elszaporodásáért. Az állatot eredetileg a bundájáért tenyésztették, ám az 1990-es években, amikor csökkent a kereslet a termékre, némely tenyésztő az egyszerűség kedvéért szabadon engedte az állatokat. Ismert olyan eset, amikor valaki egyszerre 400 vidramenyétet eresztett szélnek.
Egzotikus rovarokat, mérges pókokat a távoli országokból hozzák magukkal szuvenírként a cseh turisták.A sakálok az idén, "spontán" vándoroltak be az országba, esetükben azonban a szakértők nem tartanak attól, hogy veszélyeztetnék az őshonos fajokat, így a rókát.
Az amerikai folyami rák Németország felől az Elbán keresztül érkezett. Igen gyorsan szaporodik, nincs rá hatással a vízminőség, ráadásul immunis a "rákpestisnek" (Aphanomyces astaci) nevezett gombás fertőzés iránt, viszont terjesztheti a fertőzést.
A japán keserűfű, a Fallopia japonica viszont a magánkertekből terjedt el az 1997-es árvizeknek "köszönhetően", s nemcsak elnyomja a védett növényeket, de a ritka állatfajokat is veszélyeztet, olyanokat, amelyek a folyókban vagy azok mentén élnek, s életük az őshonos vegetációtól függ.
Forrás: MTI