A New York-i székhelyű, környezetvédelemmel foglalkozó szervezet az értékeléshez egy pontozási rendszert dolgozott ki, amelyben leginkább azt vették figyelembe, hogy a szennyezés milyen hatást gyakorol az emberek, s főként a gyermekek egészségére.
Szumgajt Azerbajdzsán harmadik legnagyobb települése. A Szovjetunió annak idején nagy vegyiüzemeket (köztük növényvédőszer-gyártó cégeket), valamint alumíniumkohászati gyárakat telepített ide, s ezek a város "fénykorában" évente 70-120 ezer tonna veszélyes anyagot bocsátottak a légkörbe. Az üzemeknek ma már csak 20 százaléka működik, de a város 275 ezer lakosa így is súlyos árat fizetett mindezért.
A rákos esetek gyakorisága az ország többi körzetének eredményeiből számolt átlagnál 22-51 százalékkal magasabb, gyakoriak a halvaszületések, jelentős a koraszülött csecsemők, illetve a genetikai deformációval született gyerek száma. A városra pedig továbbra is jellemző a kezeletlen ipari szennyvíz, a higannyal fertőzött talaj, a szennyezett levegő, s az ellenőrizetlen vegyianyag-lerakatok sora.