2024. november 22. - Cecília

Konferencia a veleszületett rendellenességek megelőzéséről

Minden huszonötödik-harmincadik csecsemő valamilyen veleszületett rendellenességgel jön világra Magyarországon - mondta Siffel Csaba epidemiológus szakorvos, a veleszületett rendellenességek megelőzéséről szóló nemzetközi konferencia sajtótájékoztatóján c
2008. augusztus 28. csütörtök 18:20 - Hírextra
A kutató kiemelte a folsav szerepét az egyik leggyakoribb rendellenesség, a nyitott gerinc megelőzésében. A folsavat Európán kívül világszerte - amerikai és egyes ázsiai, afrikai országokban, valamint Ausztráliában - használják, Európa "fehér foltnak" számít.

Pedig Magyarországon kutatták először ezt az anyagot az 1980-as évek végén, és számos későbbi kutatás hivatkozik a magyar eredményekre - mondta Siffel Csaba, aki az Egyesült Államokban egy születési rendellenességekkel foglalkozó intézet munkatársa.

A folsavat számos országban lisztkészítményekbe keverik; ezeken a helyeken számottevően csökkent a nyitott gerinccel születők aránya - tette hozzá a szakorvos.A négynapos konferencia célja, hogy áttekintést nyújtson a fogamzásképes korú nők egészségvédelméről, a fogamzás előtti gondozás szerepéről és a veleszületett rendellenességek megelőzésének lehetőségeiről a közép- és kelet-európai régióban. Siffel Csaba elmondta: reméli, hogy a konferencia végén ajánlás születik, amit eljuttatnak a politikusokhoz, szakemberekhez.

Erős Erika, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYI) ifjúsági és családtervezési osztályának vezetője elmondta: az iparosodott országokban a veleszületett rendellenességgel született babák 25 százaléka hal meg. A betegséggel született, rokkant emberek ellátása rengeteg pénzbe kerül, míg a megelőzés költségei elenyészőek.

A társadalombiztosítási rendszer ennek ellenére nem finanszírozza a prevenciót - más országokban például a folsav-készítményeket szedők visszaigényelhetik költségeik egy részét - és a családtervezési programot sem támogatja. Pedig szükség lenne rá, hogy a rosszabb szociális körülmények között lévők is élhessenek ezzel a lehetőséggel - tette hozzá.

A családtervezési program elősegíti a rendellenességek megelőzését, például a szájpadhasadékkal születő gyermekek száma felére csökkenthető, a nyitott gerinccel születés pedig 90 százalékban kivédhetővé válik. A program során - még a fogamzás előtt - megvizsgálják, mennyire alkalmasak a leendő szülők a megtermékenyülésre, a veszélyeztető tényezőket - dohányzás, alkoholfogyasztás - megszüntetik, végül multivitaminokkal, folsavval védik a magzatot a terhesség első 12 hetében.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását