Plenáris ülés
Ma kezdődik az új polgári törvénykönyv (Ptk.) általános vitája a Parlamentben. A kódextervezet, amely az 1959-ben elfogadott Ptk.-t váltaná fel, többek között szabályozná a bejegyzett élettársi kapcsolatot, és büntetné a gyűlöletbeszédet.
2008. szeptember 16. kedd 07:03 - Hírextra
Az Országgyűlés megvitatja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2007-es tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazása során szerzett, a verseny tisztaságának és szabadságának érvényesülésével kapcsolatos tapasztalatokról szóló beszámolót.
A jelentés egyebek mellett kitér arra, hogy az egészségügyben a meghirdetett szándékok ellenére, a 2006-ban megkezdett reform első lépéseként a kínálatnak, vagyis az egészségügyi aktív fekvőbeteg ellátók kapacitásnak a jelentős szűkítése, az egészségpénztár által finanszírozott szolgáltatások csökkentése történt.
Ezen túl a fogyasztó, a beteg egészségügyi szolgáltató választási jogát is beszűkítette a jogalkotó - áll a dokumentumban.
A GVH beszámolója szerint az is megállapítható, hogy a magyarországi villamosenergia-piacon valamelyest mérséklődött a verseny, illetve az energiahordozó árak emelkedése. Az importlehetőségek szűkülése és a magas energiafogyasztás eredőjeként jelentősen nőtt a villamos energia ára, mind a közüzemben, mind a szabadpiacon.
Az Országgyűlés kedden a részletes vitával folytatja a Tibetről szóló előterjesztést.A Tibetről szóló határozati javaslatban - amelyet a Fidesz, a KDNP, az MDF és az SZDSZ egy-egy képviselője jegyez - az Országgyűlés felszólítja a Kínai Népköztársaságot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközileg elismert emberi jogoknak, és vessen véget az erőszaknak, valamint felhívja a magyar kormányt arra, támogassa Peking és a dalai láma között a tárgyalások megkezdését Tibet autonómiájáról.
A sok vitát kiváltó előterjesztés tárgyalását tavasszal szintén az MSZP ellenében vette napirendre a Ház, és az általános vitája le is zajlott. A részletes vitát ezt követően nem tűzték napirendre, mert Szili Katalin június elején Kínába utazott, és a javaslat diplomáciai feszültségeket okozhatott volna. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is azt kérte a pártoktól, ne folytassák a vitát a Kínát elítélő határozatról.
A Fidesz május végén és június elején ismét kezdeményezte a napirendre vételt, és mivel ez másodszorra sem sikerült és az utóbbi esetben csak két voks hiányzott, a Fidesz-frakció pénzbüntetéssel sújtotta igazolatlanul hiányzó képviselőit.