2024. november 22. - Cecília

Terhes nők dohányzása

A terhesség ideje alatti dohányzás hatásaként a gyermek születhet túl alacsony súllyal, a későbbiekben pedig túlsúlyossá válhat, ezen túlmenően azonban nem bizonyítható, hogy akár a fizikai, akár a szellemi fejlődésére kihatna az anya dohányzása - derül k
2008. szeptember 16. kedd 11:02 - Hírextra
A mintegy 53 ezer, a hatvanas években született gyermek fejlődését figyelemmel kísérő kutatás adatainak legfrissebb feldolgozása megdöbbentő eredményekhez vezetett: míg az anya terhesség alatti dohányzása egyértelműen növeli annak esélyét, hogy a gyermek túl alacsony súllyal születik, illetve hétéves korára túlsúlyossá válik, addig fejlődésének egyéb aspektusaira (például az intelligenciára, az iskolai teljesítményre és a különböző viselkedési zavarok kockázatára) nincs közvetlen hatással.

Az eredmények korábbi feldolgozásakor a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy tisztán kimutatható kapcsolat áll fenn az anya dohányzása és a gyermek különböző fejlődési zavarai között.

Ezt az oksági kapcsolatot azonban a friss adatelemzések megcáfolták: a kutatók további, a családi környezetre vonatkozó tényezők bevonásával vizsgálták az olyan gyermekekre vonatkozó adatokat, akiknek anyja dohányzott a terhesség alatt. Eredményeik alapján a szülők bevétele és iskolázottsága, valamint az, hogy közösen nevelik-e a gyermeket, nagyban kihatnak a gyermek fejlődésére, míg a dohányzás önmagában nem.

A kutatást vezető Stephen E. Gilman szerint mindez természetesen nem jelenti azt, hogy a dohányzás ne lenne szörnyen veszélyes és káros - mind az anyára, mind a gyermekre nézve. A dohányzás nagyban növeli annak valószínűségét, hogy a gyermek túl alacsony súllyal születik, ami további egészségügyi problémákhoz vezethet - hangsúlyozta.

Gilman és munkatársai következtetéseiket egy 52 919 amerikai gyermekre kiterjedő vizsgálat adataiból vonták le, amely születésüktől hétéves korukig követte figyelemmel fejlődésüket. A kutatási adatok között szerepeltek olyan, a gyermekek fejlődését befolyásoló tényezők, mint az anyák terhesség alatti dohányzási szokásai, családi állapotuk, iskolai végzettségük, a családi anyagi helyzete és mentális betegségekre vonatkozó kórtörténete.

A mostani kutatás meglepő következtetésre jutott az olyan testvérpárokkal kapcsolatban is, akiknél az anya az egyik terhesség alatt dohányzott, a másiknál viszont nem. A meglepetést az okozta, hogy - a feltételezésekkel ellentétben - nem tapasztaltak különbséget ezen testvérpárok tagjainak iskolai teljesítménye, intelligenciahányadosa, illetve egyéb, a szellemi fejlődéssel kapcsolatos mutatói között.

Mindennek ellenére a kutatók tanácsa a terhes nők számára továbbra is az, hogy a maguk és születendő gyermekük egészsége érdekében ne gyújtsanak rá.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását