Kmetty János miskolci születésű festőművész, a magyar konstruktivizmus jelentős képviselője, a kubisztikus törekvések meghonosítója.
A művészettörténet mostohán bánt vele az elmúlt időszakban, épp ezért érdemli meg, hogy alkotói munkásságát közvetlenül is megismerjék a kultúrát és képzőművészetet kedvelők. Magyar kubistaként ismerik, de művészete egy egészen speciális és más színvilágot hordoz - mondta az MTI-nek Rubovszky Éva, a kiállítás szervezője, az MKB Bank Zrt. gyűjteményének kurátora.
Hozzátette: a művész két, - a pénzintézet gyűjteményébe tartozó - festménye, a Nagy virágcsendélet (1937 körül, olaj, vászon) és a Lovasszekér (1924 körül, tempera, papír) mellett múzeumok, magánygyűjtők és aukciós házak tulajdonában lévő alkotásokból rendeztek retrospektív kiállítást a borsodi megyeszékhelyen. A szeptember 25-től december 31-ig látogatható, több mint 40 festményt felvonultató tárlatnak a Herman Ottó Múzeum ad otthont.
Rubovszky Éva kitért arra is, hogy a bank másfél évtizede foglalkozik a magyar festészet klasszikus értékeinek gyűjtésével, ezzel összefüggésben a hazai képzőművészet támogatásával. Mára csaknem négyszáz olajfestményből, félszáz akvarellből, pasztell- és temperaképből, valamint rajzokból, grafikákból, továbbá néhány szoborból álló anyag gyűlt össze.
A kollekció legszínvonalasabb részét a XIX. század végéről, a 20. század első feléből származó magyar festmények képezik, közöttük a jelenlegi kiállításon is látható két Kmetty-alkotás. A miskolci tárlat része a pénzintézet azon elképzelésének, amely szerint a gyűjteményt láthatóvá, megismerhetővé szeretnék tenni. Ennek érdekében egy országos körutat indítottak útjára, amelynek segítségével a művészek szülővárosaiban rendezik meg a tárlatokat. Az első állomás tavaly Egerben volt, ahol több mint százezer látogató nézte meg a Ziffer Sándor munkáiból rendezett kiállítást. Idén Miskolc ad otthont Kmetty János alkotásainak, jövőre pedig a tervek szerint a győri Orbán Dezső képeit tekinthetik meg az érdeklődők.
Kmetty János kiállítása év végéig látgatható, a múzeumbeli festészeti tárlattal párhuzamosan pedig a Miskolci Galériában a művész grafikáiból tekinthető meg egy válogatás.