Malacok cisztás fibrózissal
Amerikai kutatók olyan malacokat hoztak létre, amelyeknél ugyanúgy kifejlődik a cisztás fibrózis elnevezésű genetikai betegség, mint az embernél. Azt remélik, hogy a disznón, mint modellállaton végzendő kísérletek eredményesebbé teszik a cisztás fibrózis
2008. szeptember 26. péntek 18:55 - Hírextra
A génmérnökséggel létrehozott malackák ugyanazzal a genetikai mutációval rendelkeznek, mint amely az embernél cisztás fibrózist okoz - közölték az Iowai Egyetem és a Missouri Egyetem kutatói a Science című tudományos folyóirat eheti számában. A kísérleti állatok tanulmányozásával megszerezhető tudás elvezethet a CF jobb kezeléséhez is - véli Michael Welsh, a dolgozat egyik szerzője.
A cisztás fibrózis azoknál alakul ki, akik a CFTR jelű gén hibás változatát öröklik mindkét szülőtől. A betegség azzal jár, hogy ragacsos, sűrű váladék képződik és halmozódik fel az egyes szervekben, főként a tüdőben és a hasnyálmirigyben.
A cisztás fibrózissal élők várható életkora átlagosan 37 év. A disznóra, mint állatmodellre azért van szükség, mert sokkal inkább hasonlít a betegség kifejlődése náluk az emberben lejátszódó folyamathoz, mint a rágcsálók, például a kísérleti egerek esetében. Az egereknél például nem úgy alakul ki hasnyálmirigy-, tüdő- és bélbetegség, mint az embernél - mondta Welsh.
Forrás: MTI