A NATO-t nem fenyegeti a pénzügyi válság?
Nem veszélyezteti az atlanti tagállamok NATO-vállalásait a pénzügyi válság - mondta James Appathurai, a NATO szóvivője csütörtökön Budapesten.A globális pénzügyi válság ellenére nincsenek kételyek afelől, hogy a NATO-tagállamok teljesítik vállalásaikat -
2008. október 9. csütörtök 21:12 - Hírextra
A tanácskozáson elhangzottakkal kapcsolatban kiemelte: a tagállamok képviselői megvitatták, hogy több kiképzőre és több helikopterre van szükség Afganisztánban.A munkaebéd keretében a NATO európai erőinek főparancsnoka, John Craddock javaslatot tett arra, hogyan tudná a katonai szövetség vezetése alatt működő nemzetközi biztonsági erő (ISAF) erősítené részvételét az afganisztáni kábítószer-kereskedelem elleni fellépésben. Erre, akárcsak az ISAF-et érintő többi a kérdésre még visszatérnek a budapesti tanácskozáson csütörtökön, illetve pénteken - mondta el a szóvivő.
Hozzávetőleg még húsz kiképzőcsoportra lenne szükség az afgán nemzeti haderő felkészítéséhez - mondta a szóvivő. A miniszterek üdvözölték az afgán kormány döntését, hogy 130 ezerre növeli a védelmi erők létszámát, emlékeztettek azonban arra, hogy a nagyobb létszám több kiképzőt is igényel.
A NATO esetleges új afganisztáni stratégiájáról azonban egyelőre nem tárgyaltak a miniszterek - mondta el James Appathurai az MTI érdeklődésére azzal a csütörtöki hírrel kapcsolatban, hogy az Egyesült Államok sürgősen felülvizsgálja az Egyesült Államok Afganisztán-politikáját az ottani háborús helyzet gyors romlása miatt.
Nem került szóba az sem, hogy a NATO tárgyalásokat kezdjen-e a fundamentalista tálib felkelőkkel - mondta el a szóvivő egy újságíró kérdésére azzal kapcsolatban, hogy a közelmúltban az afgán elnök tárgyalásokra szólította fel a tálibok vezetőjét. A NATO-nak nem is feladata tárgyalni a felkelőkkel - tette hozzá. A miniszterek egyetértenek azonban abban, hogy a fegyveres fellépés nem lehet az egyedüli módja afganisztáni stabilitás megteremtésének.
A miniszterek üdvözölték a "bár törékeny, de tartós stabilitást" Koszovóban. Megerősítették: a NATO elkötelezett a szintén az irányítása alatt működő koszovói békefenntartó erőben (KFOR) való részvétel mellett.
A miniszterek megállapodtak arról, hogy hadihajókat küld a NATO Szomália partjaihoz, hogy visszaszorítsák a kalózkodást és segítsék a segélyszállítmányok célba juttatását. A Világélelmezési Program és az ENSZ-főtitkár kérésére a NATO egyik hadiflottája Szomália partjainál biztosítja majd az ENSZ világélelmezési programja segélyeinek célba juttatását és a kalóztámadások visszaszorítását.