Kalauz kutyatartóknak
Gyerekcipőben jár a felelős állattartás Magyarországon - hívta fel a figyelmet a Felelős Állatbarátok Egyesülete egy közelmúltban készített közép-európai felmérésre hivatkozva.
2008. október 30. csütörtök 14:59 - Hírextra
Az öt országban (Lengyelország, Csehország, Magyarország, Horvátország, Románia) készült statisztika szerint Magyarországon tekintenek a legtöbben (a megkérdezettek 58 százaléka) úgy a kutyájukra, mint "csak egy állatra", illetve "nem többre mint egy házőrzőre". Lengyelországban 41 százalék ez az arány. Horvátországban, Csehországban és Romániában is többen tartanak társként, családtagként négylábút - tudatta a Felelős Állatbarátok Egyesülete (FÁBE).
Az egyesület szerint általánosságban elmondható, hogy a magyar kutyatartók jelentős része nincs tisztában kutyája tartási igényeivel, gondozásával, kötelező egészségügyi ellátásaival. Másik probléma, hogy sokan még mindig divatból választanak fajtát, nem a saját életvitelükkel összeegyeztethető habitusú kutyát tartanak, az ebek oktatására nem sokan áldoznak és még mindig divat kutyát ajándékozni különböző alkalmakra. Ennél még rosszabb, aki eleve, tudatosan haszonszerzés céljából vesz magához kutyát, majd ha nem váltja be a hozzá fűzött reményeket, az utcára dobja.
A FÁBE véleménye az, hogy eredményt csak hosszú távú oktatással, szemléletformálással lehet elérni, amelynek megvalósításához a civil szervezetek munkája elengedhetetlen. Éppen ezért tartja fontosnak az egyesület, hogy a felelős állattartást már kisgyerekek körében népszerűsítse. Oktatóprogramot dolgozott ki óvodásoknak és kisiskolásoknak, míg a jelenlegi helyzetre megoldást adhat az egyesület most megjelenő könyve.
A Kutyatartók kalauza című kötet a FÁBE 15 éves munkásságának tapasztalatai alapján és a legújabb tudományos ismereteket felhasználásával készült. A könyv segít abban, hogy a leendő és kezdő kutyatartók pontos és átfogó képet kapjanak, hogy mit jelent "kutyásnak lenni".
A felelős állattartás hét aranyszabálya mentén haladó kiadvány segít eligazodni a fajtaválasztás, a táplálás, a betegségek és az egészségvédelem, a nevelés, az utódlás, a közös időtöltések és kutyás sportok témaköreiben, valamint külön tárgyalja az ember és kutya között kialakuló kapcsolat (szeretet, bizalom, hűség) lehetőségeit.
A könyv nem csak azt mutatja be, hogy a kutyának milyen szükségleteit kell kielégíteni, hanem azt is, hogy hogyan tudja ennek a kapcsolatnak az előnyeit mindkét fél optimálisan kiaknázni.
Ha az olvasónak már van négylábúja, szintén hasznos tanácsokat nyerhet az összeállításból, amelyek alapján minőségi kutyatartóvá válhat.
Forrás: MTI