Térképen az egész Hold
Kína bemutatta az első teljes holdfelszíntérképét, amely a több mint egy évvel ezelőtt Hold körüli pályára állított szonda, a Holdistennő 1, azaz a Csang-o ji-hao kamerájával készült.
2008. november 12. szerda 19:39 - Hírextra
Az égitest teljes felszínét ábrázoló fénykép az eddigi legteljesebb és legrészletesebb a kínai űrkutatás történelmében - jelentette be szerdán a kínai védelmi minisztérium szolgálatában álló tudományos, technológiai és ipari bizottság.
A nagyfelbontású fotók alapján a tudósoknak egy rendkívül pontos, részletes holdtérképet sikerült összeállítaniuk - közölte Szun Laj-jen (Sun Laiyan), a bizottság alelnöke.
A közel egy évvel ezelőtt Hold körüli pályára állított szonda - az előzetes tervek szerint - az északi és a déli szélességi körök 70. foka között fényképezte volna végig az égitestet, azonban a kamera még olyan jó állapotban volt, hogy a pólusokról is sikerült nagyfelbontású képeket küldenie.
A Holdról készült nagyfelbontású térképet a Kínai Nemzeti Múzeumban mutatták be, azt azonban még nem lehet tudni, hogy a nagyközönség mikor láthatja.
A Holdistennő 1 ezzel befejezte az egy évre tervezett tudományos küldetését, amellyel az ország első Hold-programjának első fázisa is lezárult - közölte Csen Csiu-fa (Chen Qiufa), a bizottság elnöke.
A következő lépésben, valamikor 2012 körül egy ember nélküli holdjármű holdraszállását tervezik; ez az égitest bizonyos területeit vizsgálná aprólékosan.
A 2017 körül várható harmadik lépésben egy újabb holdjármű az összegyűjtött mintákat hozná vissza a Földre.
Forrás: MTI