Élet a szocializmusban
Belső nézet. Élet a szocialista utópiában címmel kiállítás nyílik szombaton a stuttgarti Dengler és Dengler Galériában a Pécs-2010 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében.
2008. november 13. csütörtök 20:26 - Hírextra
A pécsi Uránváros és a kelet-berlini Stalinallee lakóinak életét mutatja be a beköltözéstől a 2000-es évek elejéig a stuttgarti galéria. Videokazettákról pereg a film a tévék képernyőjén, a falakon pedig fotók és szöveges emlékezések szólnak a szocialista múltról - mondta el az MTI-nek Keresztury Tibor, a Stuttgarti Magyar Kulturális Intézet igazgatója.
Két szűk helyszín, két kerület szimbolizálja a kelet-európai lét összefüggéseit, a szocialista valóságot - tette hozzá az igazgató.
A berlini Sztálin, majd Karl Marxra átkeresztelt sugárúton az 1950-es években nőttek ki Friedrichshain munkásnegyed II. világháborús romjain az új, díszes épületek. A lakások az átlagembernek polgári kényelmet nyújtottak.
A sugárút egykori, első lakosait 2002-ben kereste meg Ylva Queisser szociológus és Lidia Tirri fotográfus. Interjúkat készítettek, fotózták a lakásokat, az emberek személyes tárgyait, s az anyagból 2003-ban kiállítás nyílt, éppen 50 évvel azután, hogy az első lakók birtokba vehették Kelet-Berlin egyik legelegánsabb sugárútjának otthonait.
A pécsi Uránváros történetét ugyancsak 50 év távlatából mutatja be a kiállítás. Az 50-es években nyílt meg Magyarország egyetlen uránbányája, s az odasereglő munkaerő lakásgondjainak megoldására építették föl Pécs határában az ország legkorszerűbb lakótelepét, amely 1974-ig épült. A lakókkal 2006-ban készültek az első interjúk, s az összegyűjtött anyagból 2007 márciusában nyílt kiállítás a baranyai megyeszékhelyen.
A Dengler és Dengler Galéria tárlata azt mutatja be, hogyan fonódott össze a lakók élettörténete a városrész, egyúttal a korszak történetével.
Az intézetnek ez a harmadik közös programja a stuttgarti belvárosban található galériával - jegyezte meg Keresztury Tibor.
Forrás: MTI