2024. november 22. - Cecília

Személyre szabott véralvadásgátlás

Ha laboratóriumi vizsgálattal ellenőrzik a vérlemezkéknek a legkorszerűbb gyógyszer alkalmazásakor észlelhető viselkedését, a kezelés hatékonyabb, a vérzéses szövődmény pedig ritkább. Francia kutatók az Amerikai Szív Szövetség kongresszusán ismertették er
2008. november 14. péntek 14:27 - Hírextra
A koszorúérbetegség, a fenyegető szívinfarktus kockázatának csökkentése a szűkült ér szívkatéterrel végzett tágításával és szükség esetén a kitágított érszakasz nyitva tartására beültetett fémháló, a sztent alapvetően megváltoztatta a túlélés esélyeit. A beavatkozás azonban nem végezhető el megfelelő alvadásgátló folyamatos szedése nélkül.

Ilyenkor világszerte kettős gyógyszeres kezelést használnak: az egyik szer az évszázados tabletta, az aszpirin, a másik készítmény a klopidogrel, ami gátolja a véralvadásban alapvető szerepet játszó vérlemezkék összecsapódását.

A mindennapos gyakorlatban kiderült, hogy vannak olyan betegek, akiknek a véralvadását a gyógyszerek nem gátolják elég hatékonyan és ennek az lehet a következménye, hogy a beültetett fémháló, a henger alakúra formázott sztent belsejében a vér ugyanúgy megalvad, mint a természetes, de beteg koszorúérben. Ez hasonló infarktust hoz létre, mint aminek a megakadályozására a beteget fölvették a kórházba.

Egy különleges laboratóriumi méréssel, a VASP index használatával megállapítható, hogy a klopidogrel ilyenkor alkalmazott telítőadagja milyen mértékben kötődik a vérlemezkék felszínén található receptorhoz. Franck Paganelli és munkatársai ezernél több beteget vizsgáltak, akiket koszorúértágítás céljából vettek fel a szívkatéteres laboratóriumba.

A kutatók a mérés eredménye alapján a betegeket három csoportba osztották. Az első csoportba azok kerültek, akiknek a véralvadása a klopidogrel adására megfelelően csökkent, a második csoport tagjainak eredménye nem volt elégséges, a harmadik csoportban lévőknek a gyógyszer adagolását még egyedibb módon kellett megszabni.

Ha a laboratóriumi adatok szerint, egyénileg adagolták a gyógyszert, a véralvadás okozta szövődmények gyakorisága, a szívinfarktus bekövetkezése tizedére csökkent. A mérést tehát érdemes volt minden esetben előre elvégezni, mert így a kezelőorvos eleve tudta, milyen gyógyszeradaggal lehet a legjobb eredményt elérni.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását