Ferenczi Sándor hazatér
Ferenczi Sándor hazatér címmel nemzetközi konferenciát tartanak a "pszichoanalitikus kultúráról" Miskolcon november 27-29. között a helyi Művészetek Házában.
2008. november 19. szerda 22:02 - Hírextra
Magyarországon 100 évvel ezelőtt, 1908-ban, Ferenczi Sándor Freuddal való első találkozása után kezdődött a "pszichoanalitikus kultúra", amely a XX. század első évtizedeiben élte virágkorát, s amely az irodalomban és a társadalomtudományi törekvésekben éppúgy nyomott hagyott, mint a mindennapi életben. A konferencia célja ennek a kultúrának a bemutatása és elemzése, középpontba állítva Ferenczi Sándor személyét és munkásságát - mondta el az MTI-nek Fedor Vilmos, Miskolc alpolgármestere szerdán.
Kifejtette: a miskolci születésű Ferenczi Sándor (1873-1933) a magyar pszichoanalitikus mozgalom megalapítója volt. Sigmund Freud legszűkebb tanítványi és baráti köréhez tartozott. Elméleti és terápiás munkásságában nem csupán Freud követőjeként, hanem a pszichoanalízis egyik gondolati és módszertani továbbfejlesztőjeként vált ismertté.
Az alpolgármester emlékeztetett arra, hogy Ferenczi élete végén számos szakmai és személyes ok miatt szembekerült Freuddal, művei évtizedekig a perifériára szorultak. Újrafelfedezése a nyolcvanas években indult meg intenzívebben; ma a pszichoanalízis történetének egyik legnagyobb alakjaként tartják számon világszerte.
Tizenöt éve rendszeressé váltak Európában és a tengerentúlon a Ferenczi-konferenciák, tartottak rendezvényt New Yorkban, Sao Paulóban, Londonban, Tel-Avivban, Torinóban, Firenzében és Baden-Badenben is.
Az idei év hármas jubileumot jelent: Ferenczi születésének 135., halálának 75., Freuddal való megismerkedésének 100. évfordulója Fedor Vilmos szerint méltó alkalmat ad a borsodi megyeszékhelynek a nemzetközi Ferenczi Sándor konferencia megrendezésére.
A világhírű magyar pszichoanalitikus 1873-ban Miskolcon született. Szülőháza a mai Széchenyi utca 13. számú épület helyén állt. A rendezvény egyik kiemelt célja, hogy közelebb vigyék Miskolc város lakosságához Ferenczi munkásságát, ezzel hangsúlyozva a pszichológia és a lelki egészségvédelem, valamint a hagyomány és a gyökerek gondozásának fontosságát.
Forrás: MTI